Dzieci Hurina

Książki, bohaterowie, autorzy, czyli wszystko co dotyczy literatury
Awatar użytkownika
Tavin
Posty: 360
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 9:40 am

Dzieci Hurina

Post autor: Tavin » pn lip 27, 2020 8:59 am

Czytał ktoś? Ja jestem w połowie i póki co mam małą zagwozdkę.

Kim w końcu był Sador? Najpierw napisali, że to ukryty król elfów, a potem przecież młody Turin krzyczał o walce tegoż króla z Morgothem (gdzie ów król zginął). Jak to w końcu jest?
The man who is swimming against the stream knows the strength of it.

Awatar użytkownika
Melisandre
Posty: 92
Rejestracja: czw sty 30, 2020 8:07 am

Re: Dzieci Hurina

Post autor: Melisandre » pn lip 27, 2020 11:11 am

Poszperalam troche i w "Niedokonczonych Opowiesciach" znalazlam tego Sadora.
Jest on tu jednak sluzacym Hurina i przyjacielem malego Turnia, ktory nazywal go Labadalem.
Krol elfow, ktory walczyl z Morgothem to zapewnie Fingolfin.
Nie wiem jak jest w "Dzieciach Hurina" . Ksiazke kupilam dopiero dzisiaj i jak przeczytam to powiem cos wiecej.

hever
Posty: 8
Rejestracja: śr kwie 08, 2020 9:56 am

Re: Dzieci Hurina

Post autor: hever » pn lip 27, 2020 12:47 pm

Sador byl po prostu sluzacym rodziny Turina, okaleczonym kuternoga.
Co do samej ksiazki, to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, naprawde mi sie podobala, mimo ze milosnikiem Tolkiena specjalnie nie jestem. Przez Silmariliona udalo mi sie ledwie i z bolami przebic, obawialem sie, ze tu bedzie podobnie, ale poszlo mi gladko. Sama histora ciekawa, narracja to cos pomiedzy Silmarilionem a Hobbitem, czyli duze uproszczenia i przeskoki czasowe w krotkich fragmentach, ale nie az tak skondensowane jak w Silmarilionie.

Awatar użytkownika
strangelove
Posty: 32
Rejestracja: śr kwie 22, 2020 9:01 pm

Re: Dzieci Hurina

Post autor: strangelove » pn lip 27, 2020 3:55 pm

Oprócz owego kulawego człowieka, sługi Hurina, słowo Sador oznacza po sindarińsku "Wierny" i było używane jako przydomek Finroda Felagunda (także Sadron, po quenejsku Voronda lub Vorima). I mamy elfiego króla :D

ODPOWIEDZ