Literatura fantasy

Książki, bohaterowie, autorzy, czyli wszystko co dotyczy literatury
elandir
Posty: 68
Rejestracja: sob lut 01, 2020 8:42 pm

Literatura fantasy

Post autor: elandir » pt lip 31, 2020 1:27 pm

Jako przyszły autor fantasy, chciałbym wam zadać, drodzy internauci, kilka pytań. Co najbardziej lubicie w tego typu literaturze, co jest dla was najciekawsze, jacy bohaterowie i ich przygody wam najbardziej odpowiadają, czego nie lubicie? Podobaja wam się elfy, krasnoludy, orkowie itp. postacie, czy wolicie może inne, niespotykane wcześniej, wymyślone rasy? Lubicie akcję i nieoczekiwane zwroty akcji? Podoba się wam, gdy autor przywiązuje duża wagę do opisów przyrody i postaci? Przyjenie się wam czyta książkę, gdy bohaterowie mówią ,,średniowiecznym" językiem i użuwają archaizmów? Chciałbym poznać wasze wasze opinie na ten temat. Jestem pewien, że przydadzą mi się podczas pisania.

Awatar użytkownika
Tavin
Posty: 360
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 9:40 am

Re: Literatura fantasy

Post autor: Tavin » pt lip 31, 2020 9:34 pm

Co do bohaterów - mogą być niezwykle uzdolnieni ale tylko w jednym kierunku. Nie zniósłbym super inteligentnego, silnego jak herkules bohatera rozwalającego samotnie 100 jakiś orków czy innego badziewia. Bohater powinien być nie-niepokonany. Jednak nie chcielibyśmy chyba widzieć znów wiedźmina zabitego przez zwykłego wieśniaka... A jeszcze nawiązując do śmierci - śmierć głownego bohatera może wystąpić tylko dobrze uzasadniona. Tak jak śmierć Kelsiera w "Zrodzonym z Mgły".
Co do ich perypetii - najbardziej lubię, kiedy bohater musi rozwikłać jakąś zagadkę, ale nie robi tego z przymusu. A potem przykładowo okazuje się, że wchodząc w to tak sobie "narobił w papiery", że nie może się wycofać. Lubię też kiedy jest prowadzone kilka wątków naraz ale to należy robić z wyczuciem. Nie przetrawiłbym chyba książki, gdzie byłyby prowadzone 3 wątki równoczesnie, które będą się ze sobą schodzić na ostatnich 50 stronach. Powinny być ze sobą sensownie powiązane. Dodatkowo autor powinien wiedzieć jaki wątek najbardziej zainteresuje czytelnika i nie przedłużać innych, które odbiorca musi przeczytać, aby znów dotrzeć do wymarzonego wątku.
W związku z rasami - mi wystarczają ludzie, ew. rasy nowe, niespotkane dotychczas. Ew. czasami można zawrzeć jakiegoś krasnoluda, czy elfa, ale na pewno nie chciałbym w książce znów zobaczyć wszystkich ras z D&D.
Co do nagłch zwrotów akcji - uwielbiam, kiedy książka jest nieprzewidywalna :) Jednak po nagłym upadku całego projektu, który wymyślili bohaterowie nie chcę widzieć cudownego odrodzenia. Niech ten upadek pociągnie za sobą jakieś znaczne skutki.

Nie lubię długich opisów, bo "zamulają" akcję. Akcja w książce powinna być szybka. Opisy bohaterów i przyrody - najlepiej wtłoczone w jakiś dialog. Generalnie Opisy sytuacji, dialogi, mało opisów otoczenia.

Pozdrawiam przyszłego pisarza
The man who is swimming against the stream knows the strength of it.

Awatar użytkownika
WładcaBurz
Posty: 104
Rejestracja: sob sty 18, 2020 12:47 pm

Re: Literatura fantasy

Post autor: WładcaBurz » pt lip 31, 2020 10:39 pm

Co do ras w fantasy, to myślę, że jest ich już tak dużo, iż trudno stworzyć coś dobrego i jednocześnie niepowtarzalnego. Z drugiej strony z dużo większym zainteresowaniem czyta się o kimś nowym.
Jeśli chodzi o akcję i opisy, to lubię jedno i drugie, ale zależy kiedy. Barwne i płynne opisy idealnie oddające klimat bardzo przyjemnie się czyta nawet jeśli są długie. Moim zdaniem czasem możesz pokusić się o dłuższe opisy (ponad normę), by rozładować napięcie, bądź też zwieść czytelnika ;) . Nieoczekiwane zwroty akcji są potrzebne, ale nie na siłę, za to zaskakujące zakończenia są jak najbardziej pożądane.
Co do bohaterów, to podobnie jak reszta przeciwny jestem stereotypom. Ratowanie świata, super moce, czy też zemsta są już oklepane.

Awatar użytkownika
Golum
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:54 pm

Re: Literatura fantasy

Post autor: Golum » pt lip 31, 2020 10:54 pm

Pisz co chcesz, polskie fantasy i tak leży i kwiczy.

Awatar użytkownika
Bavette
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 01, 2020 10:26 am

Re: Literatura fantasy

Post autor: Bavette » pt lip 31, 2020 11:13 pm

S-F mnie nie rusza,dobry horror owszem. Ale generalnie jestem wierny literaturze fantasy. Czemu piszesz że polska fantastyka lezy i kwiczy?? Podaj powód.

Awatar użytkownika
Bulgur
Posty: 86
Rejestracja: wt lip 16, 2019 8:41 am

Re: Literatura fantasy

Post autor: Bulgur » pn sie 03, 2020 8:43 am

Napisał tak zapewne dlatego, iż tak jest ;) Nie wierzę w bzdurne przesądy naszej 'ery' (która cechuje się np. sprowadzeniem pięknego ideału humanizmu - połączenia w jednym umyśle wysokiego ilorazu inteligencji oraz artystycznej duszy do uwłaczającej funkcji łechtania ego przeważającego liczebnie gremium pozbawionego wszelkich predyspozycji dzięki przypisaniu mu znaczenia niemierzalnego 'poczucia piękna'), takie jak 'każdy ma swój gust', jako, iż każdy ma co najwyżej swe preferencje, gust zaś, metaforycznie upraszczając wymaga rozwoju konkretnych obszarów mózgu, nie różniąc się 'z mechanicznego' punktu widzenia niczym od zdolności zauważania schematów w interpretowanej rzeczywistości. Ipso facto popularność jak i uwielbienie 'twórczości' rodzimych autorów fantasy stawia jakość ich książek na przegranej pozycji - słusznie, gdyż oczywiście, wysoki poziom wymaga istnienia przeważającej ilości 'dzieł' charakteryzujących się niskim poziomem. Zwróciwszy uwagę na tę zasadę, wystarczy zastanowić się nad wewnętrznymi liczbowymi zależnościami w porównaniu z anglojęzyczną sceną, by dojść do wniosku, iż stan rzeczy jest taki, jakim moj przedmowca go przedstawia, gdyż jest on naturalny. Uwzględniwszy wiek, rozległość oraz inne czynniki, takie jak fakt, iż nasz kraj nie jest przypadkiem siedliskiem narodu wybranego wieszczy i pisarzy, pozostaje nam czekać. Inną, istotną kwestią są odmienne procesy zachodzące w wielu sferach dotyczących twórczości, w moim zdaniu jednakże balansujące się do stopnia umożliwiającego przeprowadzenie powyższego rozumowania.

Awatar użytkownika
Everet
Posty: 76
Rejestracja: pn lip 15, 2019 10:46 pm

Re: Literatura fantasy

Post autor: Everet » pn sie 03, 2020 9:49 am

W literaturze fantastycznej IMO najważniejsza jest na równi akcja, bohaterowie i motywy. Opisy przyrody i świata są ważne ale tam łatwo przeholować tak jak wyżej koledzy napisali. Jeżeli czytałeś "Legendę Dzrizzta" to tacy bohaterowie jacy są tam wymienieni w głównych rolach są dla mnie ideałem bohaterów fantastycznych. Swietnym wzorcem jest tez twórczość Andre Norton. Dzisiejsza fantasy jest tak jakby zbyt daleko odsunięta od głównych konwencji gatunkowych fantasy. Może warto wrócić do tych konwencji Andre Norton jak i Salvatore'a? Tolkienowska konwencja fantasy słusznie uważana jest za wzorzec gatunku fantasy. Aczkolwiek uzupełniona przez w/w pisarzy jest IMO świetną fantasy. Nowe rasy nie są potrzebne. Istniejące w odpowiedni sposób powiązane ze światem przedstawionym jak i całą akcją są wystarczające. Nowe ras mogą zepsuć całkowicie smak fantasy. Ale jeżeli ktoś stworzy nową rasę, która będzie idealnie się harmonizowała z fantasy to będzie duży plus. Zwroty akcji oczywiście jak najbardziej :) Archaizmy hm m to zależy. Tutaj trzeba odpowiednio "wyważyć" język. Zbytnia przestarzałość języka może tylko zaszkodzić, tak samo jak zbytnia "nowoczesność języka". Tutaj trzeba się wykazać sporą dozą elastyczności. Autor musi odpowiednio dopasować język do swojej powieści.
Sit transit gloria mundi.

Awatar użytkownika
Uglik
Posty: 75
Rejestracja: wt sty 28, 2020 12:46 pm

Re: Literatura fantasy

Post autor: Uglik » pn sie 03, 2020 11:20 am

Archaizmy nie są potrzebne,to zależy od klimatu w jakim tworzymy nasz świat i to właśnie on-czyli niepowtarzalny i wyjątkowy świat jest najbardziej pociągajacy w literaturze fantasy.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

ODPOWIEDZ