Klasycy czy nowy front?

Książki, bohaterowie, autorzy, czyli wszystko co dotyczy literatury
Awatar użytkownika
Zurin
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:03 pm

Klasycy czy nowy front?

Post autor: Zurin » śr sie 05, 2020 11:15 pm

ak czytam sobie ostatnio sporo fantastyki, zawezmy temat do fantasy, i dochodze do pewnych dosc ciekawych wnioskow. Zachecony lista Sapkowskiego sporzadzona w "Rekopisie znalezionym w smoczej jaskini" zabralem sie za to co pan Andrzej uznal za kanon gatunku. Klasykow, tzn. Tolkiena, Le Guin, przeplatam, glownie polskimi, nowosciami autorow takich jak Wegner, Piekara, czy tez chociazby czytadla Salvatore'a.

Nasuwa mi sie taka refleksja, kogo wolicie czytac? Powrot do glebokich korzeni czyli epopeje na miare Wladcy Pierscieni, brak akcji rekompensowany przez niesamowity storytelling Ziemiomorza czy raczej dynamika powiesci prowadzonej przez Sapkowskiego, Salvatore'a? Opis walki Zabojcy Trolli Gotreka syna Gurniego z hordami chaosu czy szarza Gimliego syna Gloina w obronie Helmowego Jaru zajmujaca rowno jedno zdanie?

Szczerze mowiac na poczatku odpowiedz wydawala mi sie natychmiastowa, dynamika bywa po prostu przyjemniejsza, ale chyba szybciej sie ja zapomina. Monumentalne bitwy Tolkiena pamieta sie dluuugo.

Mistrzowie czy "Mlodzi" Gniewni?
To tylko mój podpis. Czytaj dalej.

Awatar użytkownika
Uglik
Posty: 75
Rejestracja: wt sty 28, 2020 12:46 pm

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Uglik » śr sie 05, 2020 11:23 pm

brak rabaniny na okraglo != brak akcji
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

Holden
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 19, 2020 10:51 pm

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Holden » czw sie 06, 2020 8:47 am

Wcale nie. Moze baby maja inne podejscie do ksiazek i ogolnie do fantastyki, ja jednak przedkladam plynace slowa, swiat przedstawiony, opisy bohaterow i tak dalej ponad rąbankę i 'malownicze sceny batalistyczne'. Nie znaczy to jednak, ze takowymi sie brzydze czy tez unikam. Czytam rozne rzeczy, lubie tworczosc i Sapkowskiego, i Tolkiena. Jednak do 'Zabojcy Trolli' chyba nic mnie nie zmusi.

Awatar użytkownika
Thorgon
Posty: 74
Rejestracja: ndz sty 19, 2020 5:19 pm

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Thorgon » czw sie 06, 2020 9:26 am

Dlatego mowi sie takze o tak zwanej fantasy kobiecej, czyli glownie Patricia McKillip i Elizabeth Haydon (odpowiednio cykl "Mistrz Zagadek" i cykl "Rapsodia").

Awatar użytkownika
Zurin
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:03 pm

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Zurin » czw sie 06, 2020 9:42 am

Cykl "Mistrz Zagadek" podoba sie raczej wszystkim i jest to stuprocentowa pozycja dla kazdego. Co do Rapsodii, dlugie to, w sumie w paru miejscach ciekawe i orginalne, ale siakies takie...
To tylko mój podpis. Czytaj dalej.

Awatar użytkownika
Vermin
Posty: 26
Rejestracja: wt lut 11, 2020 8:58 am

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Vermin » czw sie 06, 2020 10:25 am

Mistrz zagadek to cykl o ile pamietam dosc stary, wiec wybacza mu sie wiecej potkniec. Rapsodia - pierwszy 3 tomowy cykl calkiem fajny, ale ten 4 tom to jak dla mnie naciaganie na sile starych motywow pod publike.

Vedig
Posty: 64
Rejestracja: pn sty 20, 2020 8:35 am

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Vedig » czw sie 06, 2020 11:46 am

Czytajac Mistrza Zagadek pewnie ziewalbym raz po raz gdyby nie..."Deth".
W Rapsodii analogicznie olbrzym z Ahmedem daja rade.

Awatar użytkownika
Gorum
Posty: 7
Rejestracja: czw sty 30, 2020 12:31 am

Re: Klasycy czy nowy front?

Post autor: Gorum » czw sie 06, 2020 12:51 pm

Hmm... Mnie Le Guin znudzila, a kobiece fantasy zdecydowanie malo mnie rusza (wydaje mi sie dosc infantylne), owszem wszystko ladnie pieknie, ale to zdecydowanie nie to.
Wyszlo wiec, ze stawiam na Mlodych Gniewnych, moze to i dobrze, lubie jak ksiazka czyms mnie zaskakuje.
Opis Mlodzi Gniewnie tez jest dosc chybione, w sensie, ze tam wystepuje glownie naciska na rabanke, polska nowa fantastyka raczej stawia na zaskoczenie, czerpanie nowych motywow, zamiast ciagle maglowac malowniczy stary swiata.
Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…). Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.

ODPOWIEDZ