Co teraz czytasz?

Książki, bohaterowie, autorzy, czyli wszystko co dotyczy literatury
Awatar użytkownika
Vahnal
Posty: 160
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:12 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Vahnal » ndz gru 06, 2020 6:43 pm

W końcu "Rok 1984" Orwella - stanowczo niedobrze się stało, że nie ma tej pozycji wśród lektur obowiązkowych już. Swoją drogą zmieniłbym coś w rozkładzie lektur liceów.
Amor tussisque non celantur

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Leriel » ndz gru 06, 2020 6:47 pm

Orwella czytałem raz jedyny w gimnazjum, gdzie obowiązkową lekturą był "Folwark zwierzęcy". I szczerze mi się nie podobał. Strasznie ciężko mi się to czytało i te całe aluzje we wszystkich zwierzętach jakoś do mnie nie trafiły. Nie lubię polityki i ta cała analogia między historią zwierząt z angielskiego folwarku a rozwojem radzieckiego systemu totalitarnego nie przyciągnęła mojego zainteresowania, mogę nawet powiedzieć, że lektura mnie znużyła. Przez to do dziś nie ruszyłem do innych dzieł Orwella, ale skoro ten "Rok 1984" jest tak chwalony, chyba trzeba będzie się przełamać.
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Vael » ndz gru 06, 2020 8:21 pm

Ja kończę czytać 3 raz tą samą moją ulubioną książkę"Flet z Mandragory" Waldemara Łysiaka. Ł. potrafi tak ciekawie napisać książkę że jestem stanie przeczytać kilka razy "flet z Mandragony" jest to bardzo ciekawa książka o torturach.
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Hawking » ndz gru 06, 2020 9:57 pm

Aktualnie pochłaniam twórczość S.Kinga, bardzo go lubię. Właśnie przerabiam "Sklepik z marzeniami" a następne w kolejce "Miasteczko Salem". Juz nie moge sie doczekać.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Poison Ivy » ndz gru 06, 2020 11:57 pm

Ja teraz czytam "Morze Mieczy" R.A. Salvatore ... Poprostu wszystkie książki Salvatore, zarówno te o Do'Urdenach jak inne są genialne ...
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Niebezpieczna
Posty: 140
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:14 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Niebezpieczna » pn gru 07, 2020 1:18 am

'Sto lat samotności' Marqueza. Rewelacja, po prostu niesamowita książka. Dokładniej mówiąc, jest to saga rodu Buendia obciążonego klątwą kazirodztwa. Realizm miesza się tutaj z magią, mamy też trochę polityki, baśni, a nawet latynoskiej telenoweli Historia rodu naprawdę wciąga, postaci są bardzo ciekawe, a akcja często zaskakuje niespodziewanymi rozwiązaniami, nawiązaniami do różnistych rzeczy i niecodziennymi sytuacjami. Gorąco polecam
Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata

Awatar użytkownika
Raciel
Posty: 161
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:32 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Raciel » pn gru 07, 2020 2:15 am

Zacząłem czytać tą książkę, niestety coś mi przeszkodziło i utknąłem po przeczytaniu 1/3.
Damnant, quod non intellĕgunt

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Dobrawa » pn gru 07, 2020 3:50 am

Ja czytam Ta, ktorej imie wymazano. Dopiero na 70 stronie jestem, ale juz zaczyna wciagac, a nie jak niekotre ksiazki, dopiero od srodka
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Pudliszki
Posty: 163
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Pudliszki » pn gru 07, 2020 6:16 am

Seweryna Szmaglewska "Dymy nad Birkenau" Wspomnienia kobiety która spędziła w obozie 3 długie lata. Porażająca książka, jedna z tych, które bardzo mocno zapadają w pamięć.
It is never too late to be what you might have been

Awatar użytkownika
Blizbor
Posty: 195
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Blizbor » pn gru 07, 2020 7:56 am

"Kroniki Czarnej Kompanii" Glena Cooka. Fantasy w ciekawej formie. Zawiera 10 tomow (teraz jestem na 6). W skrocie: Czarna Kompania jest ostatnia z Wolnych Kompanii Khatovaru, niestety zatracila swoja historie i stala sie armia najelmnikow. Pozanjemy jej historie przez kronikarza Konowała. Zwarta akcja, mnostwo humoru i zadnych Harrych Potterow czy czegos tam innego. Duzo czytania, ale przyjemnego :] Polecam
Etiám sanáto vúlnĕre, cícatríx manét

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Hawking » pn gru 07, 2020 8:24 am

Nareszcie ktoś, kto docenia mój ukochany cykl fantasy . Nie wiem, czy już to pisałem w tym temacie, ale od kilku lat czytam Kroniki...' co roku. Szczególnie lubię postaci - są bardzo ciekawe, złożone, każda ma swoje wady i zalety Moimi ulubieńcami są Jednooki i Konował, choć lubię też innych, w tym np. Duszołap.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Onirke
Posty: 140
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Onirke » pn gru 07, 2020 9:48 am

A ja dostałam dzisiaj książkę, którą od dłuższego czasu pragnąłem przeczytać- "Weronika postanawia umrzeć" Paula Coelho. I jak zawsze się nie zawiodłem. Uwielbiam jego lekki styl i myśli, które są naprawdę głębokie. Dzięi nim nauczyłem się patrzeć na niektóre rzeczy zupełnie inaczej. Lektura niezwykle pasjonująca. Polecam.
Nie licz dni, spraw by dni się liczyły

Awatar użytkownika
Gor
Posty: 163
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Gor » pn gru 07, 2020 10:08 am

heh widze ze Peter tez fan Cooka czytam go na kompie bo jednak szkoda pieniedzy na 10 tomow heh co do innych powiesci to jestem tez w trakcie "Lsnienia" S. Kinga. Ostatnio adaptacja tej ksiazki leciala na TVN-ie i jako ze mialem dostep do neij postanowilem sprawdzic wersje literacka
Gold has no caste

Awatar użytkownika
Sylfil
Posty: 109
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Sylfil » pn gru 07, 2020 10:35 am

"DZume" A. Camus na zmiane z "Procesem" F. Kafki. Ale raczej nie czytam, a zmuszaja mnie Dobrowolnie to "Repetytorium gramatyczne z j. fr"
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Vael » pn gru 07, 2020 12:20 pm

Tessa d'Urberville Thomasa Hardy'ego, czyli powieść świetnego pisarza wiktoriańskiej Anglii.
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Ibelman
Posty: 156
Rejestracja: pn maja 25, 2020 1:55 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Ibelman » pn gru 07, 2020 1:51 pm

Moralność Pani Dulskiej Gabriela Zapolska. Jestem zachwycone! Świetna komedia, pełna wielu ciekawych osobowości. Świetne komizmy sytuacyjne, komizmy postaci. Rozbrajająca Aniela Dulska, Hesia z charakterkiem, Mela z dobrym sercem, rozchurchany Zbyszko, zakochana Hanka, ciekawsza Juliasiewiczowa, Tadrachowa No i wiecznie cichy Dulski... Całość bardzo mi się podobała, niezmiernie się cieszę, że mogłem to przeczytać. Kawał dobrej roboty.
Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu.

Awatar użytkownika
Sledzik
Posty: 134
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:56 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Sledzik » pn gru 07, 2020 3:41 pm

Moralność Pani Dulskiej czytałem jakiejś 2 lata temu. Ale... rzeczwiście świetne! Trzeba będzie odświeżyć stronnice!
Statek stojący w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki, by stały w portach

Awatar użytkownika
Pudliszki
Posty: 163
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Pudliszki » pn gru 07, 2020 4:38 pm

"Kłamcę 2" Jakuba Ćwieka. Nie potrafię podejść jednak obiektywnie do lektury, bo znam człowieka, razem wspópracujemy. Sympatyczny gość, ale do jego książek podchodzę jak do pracy domowej - pierwszą część oceniłbym mniej-więcej na 6/7, druga już znacznie lepiej, mocna 8-mka. "Kłamca" traktuje o nordyckim bogu kłamstwa, Lokim, który po zdobyciu Walhallii przez armie niebios przyłancza się do dotychczasowego wroga. Działając na usługach aniołów staje się facetem od brudnej roboty. Cechą charakterystynczą opowiadań jest nietuzinkowy bohater i wartka akcja. Za minus uważałbym dlugość zbiorów (jeden tom na jeden wieczór) i skąpe opisy drugiego planu na rzecz dynamizmu - czasami chciało by się zwolnić, przystanąć, i dokładniej przyjżeć się światu wokół bohatera. Gdyby jednak ich realizacja miała wyglądać tak jak u Kossakowskiej w "Siewcy Wiatru", to może jednak nie - bo u tej pani oprócz dobrej okładki nie zauwarzyłem nic więcej - wytrwałem do 150 strony, a uważam się za strasznie cierpliwego gościa.
It is never too late to be what you might have been

Awatar użytkownika
Vahnal
Posty: 160
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:12 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Vahnal » pn gru 07, 2020 5:51 pm

z Siewcą wiatru jest tak że rzeczywiście trudno przebrnąć przez początek. Ale potem jest już lekko i szybko czyta się nieźle, aczkolwiek z przymrużeniem oka. Pamiętam, że opisy końcowej akcji strasznie mnie jeszcze wynudziły i odepchnęły od książki. Ale środek Kossakowskiej w porządku
Amor tussisque non celantur

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Leriel » pn gru 07, 2020 6:48 pm

Siewca wiatru.. cięgle poluje na tą książke i nic... Kiedyś w Empiku przeczytałam fragment, sam początek i musze przyznać, że mnie zaintrygował, nawet wciagnął. Jak dla mnie genialny po prostu. W między czasie katuje "Czarnokiężnika z Archipelapu" Ursuli K. Le Guin... tu jest dopiero ciężko przebrnąć przez początek.... edit : literówki
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Alfa
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Alfa » pn gru 07, 2020 8:07 pm

Czwarte podejście do "Klubu Dantego" i niestety nadal czytanie tego czegoś idzie mi jak po grudzie:/
Zwycięzcy nigdy się nie poddają. Ci, którzy się poddają, nigdy nie zwyciężają.

Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Havelock » pn gru 07, 2020 11:18 pm

Silmarillion lepiej polecać zdecydowanie fanom Tolkiena - a nawet i ci nie zawsze mają siły na przebrnięcie przez tą pozycję. Encyklopedyczna wiedza autora na temat świata, który sam stworzył, przytłacza ogromem wizji.
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Raciel
Posty: 161
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:32 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Raciel » wt gru 08, 2020 1:05 am

Kiedyś dawno temo, bo jeszcze w gimnzajum przeczytałem fragment " Silmarillionu" i faktycznie mocno mnie odrzuciło... Jednak jakiś czas temu ponownie natnkąłem się na ten fragment i poszedł mi już znacznie lżej... tak wiec uwadzam, że to jednak jest do przełknięcia (swoją drogą jakby ktos czytał tylko "Drużynę Pierscienia" to Władca mógłby mu się wydać koszmarnir nudny ) A co do "Czarnoksięnika" mówię o samym początku, opisie wioski, nauki i ataku na rzeczoną wioskę
Damnant, quod non intellĕgunt

Awatar użytkownika
Sledzik
Posty: 134
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:56 pm

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Sledzik » wt gru 08, 2020 1:27 am

Ja teraz czytam Tomka Sywera(czy jakoś tam) Według mnie powinnam to rpzerabiac w czwartej klasie no ale dobra. Jak narazie fajna książka i da się czytać.
Statek stojący w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki, by stały w portach

Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 137
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Co teraz czytasz?

Post autor: Piasek » wt gru 08, 2020 1:40 am

Obecnie czytam "Imperium" Kapuścińskiego. Wg mnie kapitalna książka, a podobno jeszcze lepszy jest "Cesarz". Przyznam się, że dopiero po jego śmierci postanowiłem się trochę bardziej zainteresować jego twórczością, wcześniej tylko obijało mi się o uszy jego nazwisko. Reportaże są świetne, jeszcze lepsze uwagi autora. Jedna z lepszych książek, które wpadły mi w ręce.
Życie nie jest sprawiedliwe i być może to dobra wiadomość dla większości z nas

ODPOWIEDZ