Jacek Piekara

Książki, bohaterowie, autorzy, czyli wszystko co dotyczy literatury
Awatar użytkownika
Thorgon
Posty: 74
Rejestracja: ndz sty 19, 2020 5:19 pm

Jacek Piekara

Post autor: Thorgon » sob sty 25, 2020 11:10 am

Ciekaw jestem co myslicie o tworczosci Jacka Piekary, znanego jeszcze z czasow kiedy byl redaktorem polskich pism z branzy gier komputerowych.

Ja osobiscie przeczytalem dwie z czesci cyklu i jestem zachwycony, ciekawe pomysly, swietne poczucie humoru, spojnosc. Kazde opowiadanie mozna czytac w oderwaniu od reszty i wszystko sie z niego zrozumie. Jak dla mnie rewelacja na calej lini, w drugiej ksiazce widac znaczny postep, jesli trzecia bedzie jeszcze lepsza, nie mam slow.

Awatar użytkownika
Golum
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:54 pm

Re: Jacek Piekara

Post autor: Golum » sob sty 25, 2020 11:16 am

Świetne, zreszta Piekara napisal wczesniej troche ksiazeczek. A opowiadanie o Mordimerze pojawilo sie w jednym ze starych mimow, w 93r iirc.

Vedig
Posty: 64
Rejestracja: pn sty 20, 2020 8:35 am

Re: Jacek Piekara

Post autor: Vedig » ndz sty 26, 2020 7:50 pm

Póki co, to przeczytałem pierwszy tom Mordimera. Następne czekają na półkowej "poczekalni" wraz z Necrozis ;-)
Bardzo lubię też pełne humoru i ciepła opowiadania o Arivaldzie z Wybrzeża.

Awatar użytkownika
Hogan
Posty: 30
Rejestracja: pn sty 27, 2020 10:59 am

Re: Jacek Piekara

Post autor: Hogan » pn sty 27, 2020 11:02 am

Uwielbiam Piekare, wlasnie za Mordimera. Ogolnie, podoba mi sie styl pisania Piekary, w ogole, jest to bardzo mily i sympatyczny czlowiek. W przeciwienstwie do Sapkowskiego... No, ale nie o tym.

Powiem wam, ze na poczatku podchodzilem dosc nieufnie do tego typu ksiazek.. wiec i do Slugi Bozego rowniez. Ale juz po paru kartkach sie poplakalam ze smiechu.. Po prostu.. Mordimer to taka slodka.. sierotka

Z Inkwizycja w sredniowieczu ogolnie bylo tak.. wszyscy teraz sadza, ze to Inkwizycja rozpalala stosy i skazywala ludzi..
To nie tak, Inkwizycja tylko wskazywala niewiernego, heretyka, winnego i tp. Czasami nawet musieli ratowac oskarzonego przed rozwscieczonym tlumem.
Tym, ktory skazywal byl pan ziemi (krol, ksiaze, i tp.).
Znany byl przypadek (nie pamietam juz, ktorego polskiego krola..), ze wskazano mu heretyka, zlego i niedobrego.. krol pokiwal glowa, a potem przez 10 lat sluchal tego, co owy heretyk mial do powiedzenia. W koncu przy mocnym nacisku powiedzial mu, ze da mu statek i kase, aby mol poplynac gdzies, bo w Polsce zostac nie moze.. i poplynal do Anglii, w sensie, chcial, bo go znioslo i Szkoci zabili go w jeden dzien

Oczywiscie, nie kwestionuje tego, ze zdazaly sie jakies swiry, fanatycy i nadgorliwcy.. wszedzie to sie zdaza.
Chodzi o to, ze wg zasad, Inkwizycja NIE wykonywala wyrokow
Wiec miejscami nawet sie zgodze z Piekara.

A poza tym, co tu sie zgadzac, albo nie.. przeciez to .. hmm.. chociaz.. jak ogladalem ostatnio "Ostatnie kuszenie Chrystusa" z 1988 roku, to powiem szczerze, ze jakby nie bylo.. to pasuje troche wink1.gif
Kto to wie..
I szaleniec ma czasami racje.

Ogolnie, ksiazeczki mi sie podobaly, mam wszystkie i czekam na kolejne

liwek
Posty: 9
Rejestracja: ndz wrz 03, 2023 9:57 pm

Re: Jacek Piekara

Post autor: liwek » ndz wrz 03, 2023 10:02 pm

Cykl "Inkwizytor" jest szczególnie znany i lubiany przez wielu czytelników ze względu na swój oryginalny pomysł i postać głównego bohatera, Mordimera Madderdina, inkwizytora zmagającego się z różnymi nadprzyrodzonymi zjawiskami. Piekara jest również doceniany za swoje poczucie humoru, które często pojawia się w jego książkach i nadaje im charakterystyczny ton.

To, że opowiadania Piekary są spójne i można je czytać w oderwaniu od reszty, może być dużym atutem, szczególnie dla tych, którzy chcą zaznajomić się z jego twórczością w dowolnej kolejności. Jeśli cenisz sobie jego wcześniejsze prace i widzisz postęp w kolejnych częściach cyklu, to jest to z pewnością dobra perspektywa na kontynuowanie lektury jego książek.

ODPOWIEDZ