Postacie dla początkujących graczy

Forum dla osób grających w Warhammera, DnD, Earthdawn, Deadlands, Star Wars RPG i inne systemy
Awatar użytkownika
Everet
Posty: 76
Rejestracja: pn lip 15, 2019 10:46 pm

Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Everet » czw lip 23, 2020 11:41 am

Jak wiadomo, często początkujący gracze nie wiedzą jaką zagrać postać.
Co według forumowiczów powinien doradzić MG?
Sit transit gloria mundi.

Awatar użytkownika
WładcaBurz
Posty: 104
Rejestracja: sob sty 18, 2020 12:47 pm

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: WładcaBurz » czw lip 23, 2020 8:09 pm

Zazwyczaj daje postaci przerysowane, skadające się z 2-3 przymiotników, minimalnej historii i jakiegoś dodatkowego specjalnego elementu. Raczej nie proponuje postaci, która prawie nie będzie zdefiniowana, lub strasznie podobna do gracza - bo według mnie nie wiele się on wtedy nauczy.
Trudna postać, może być zbyt wielkim orzechem do zgryzienia - też odradzam początkującym.

Awatar użytkownika
Bulgur
Posty: 86
Rejestracja: wt lip 16, 2019 8:41 am

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Bulgur » czw lip 23, 2020 8:48 pm

To zalezy od tego kto jest tym noobem. Jak w ogole nie ma pojecia o RPG to niech gra jakims prostym fighterem, ktory nie musi znac czarow i moze grac kolesia spakowanego i malo kumatego - to powinien potrafic kazdy.

Jesli ma jakiekolwiek pojecie moze grac jakas postacia stereotypowa, w ktora bedzie sie potrafil wczuc. Jakis zlodziejaszek, samotny ranger, ewentualnie mnich. Z kims typu paladyn bym sie zastanawial. Jesli chodzi o postacie z czarami to moze byc problem, bo wymagaja obeznania z nimi a jest tego sporo. No chyba ze ma to byc mag walacy fireballami i missilami we wszystko co sie rusza lub nie :hmmm:

Najlepiej human, bo nie trzeba wdawac sie w problemy z rasowym dziedzictwem i w jakims prostym swiecie, np Darksun moze byc zbyt trudny.

Awatar użytkownika
Mandalorian
Posty: 54
Rejestracja: śr sty 29, 2020 2:51 pm

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Mandalorian » czw lip 23, 2020 11:56 pm

Gdy zaczynałem granie w rpgi nie miałem zbytnio pojęcia kogo chciałbym odgrywać, choc o grach fabularnych sporo czytałem już od kilku lat. Stworzyłem postać bardzo prostą, choć mało schematyczną, a potem w trakcie gry udało mi sie ją znacznie poglębić i wzbogacić.

Najlepiej jest umieścić postać w realiach znanych przez gracza (np. Fearun czy też Rzeczpospolita Szlachecka) - znacznie ułatwi to początkującemu rozgrywkę.

Awatar użytkownika
Fulko
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 31, 2020 5:42 pm

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Fulko » pt lip 24, 2020 8:40 am

Pamietam swoje pierwsze gry, jak i pierwsze gry w ktorych ja prowadzilem. Pamietam tez tych graczy ktorzy zaczynali... Wszystko zalezy od talentu i wyobrazni bo do rpg trzeba miec talent! Ale jedno jest pewne do tej pory nie lubie gdy cos mi sie narzuca i tak ma wiele osob. To je zniecheca, trzeba wiec dac graczowi szanse objasnic mu co i jak i pozwolic grac wymarzona postacia. To da wiele frajdy i ulatwi mu wczucie sie.

Holden
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 19, 2020 10:51 pm

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Holden » pt lip 24, 2020 9:27 am

Hmm... a jak gracz nie wie jaką tu wziąć postać?
Jeszcze nie zrozumiał dokładnie o co chodzi, ale chce się dowiedzieć. Jeszcze nie miał czasu sobie żadnej postaci wymarzyć.
MG chce dać mu taką postać by opanował tą dość trudną formę jaką jest RPG w miarę szybko - i dobrze się bawił tą pierwszą postacią.
Jakimi kryteriami się kierować przy podpowiadaniu?

Mam nadzieję, że żaden MG nie narzuca postaci na siłę, tym bardziej początkującym. Ja jeszcze się nie spotkałem z czymś takim, no po za przypadkami specyficznym przygód - kampanii, dla odpowiednich postaci.

Awatar użytkownika
Vermin
Posty: 26
Rejestracja: wt lut 11, 2020 8:58 am

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Vermin » pt lip 24, 2020 10:34 am

Widzisz to nie jest latwe. Z prostego powodu, jesli znasz dobrze osobe, znasz jej temperament i wiesz co lubi, mozesz sie pokusic o probe wybrania dla niej postaci, ktora pobudzi ja do dzialania. Ale malo ktory MG zna tak dobrze nowego gracza. Nie ma regoly na postac dla poczatkujacych, dlatego nalezy nalegac by gracz wybral ja sam bo latwo go znichecic dajac cos od siebie. Warto mu cos opowiedziec, napewno widzial jakis film fantasy badz SF i tu nie bedzie klopotu, nie nalezy tez byc przesadnie wymagajacym ... bo jak wiemy z doswiadczenia gracze na poczatku lubia wymyslac rzeczy ktore do swiata nie pasuja i maxymalnie ulepszac swoja postac (jak ja dobrze pamietam ksiezniczki zagubione w wielkim swiecie i synow bogow ach ! i oh! Ale fajnie bylo i to sie liczy).

Awatar użytkownika
Uglik
Posty: 75
Rejestracja: wt sty 28, 2020 12:46 pm

Re: Postacie dla początkujących graczy

Post autor: Uglik » pt lip 24, 2020 12:57 pm

Ja tam swoim graczom zawsze doradzałem zeby robili postacie z prostą historą. Najlepiej zeby gracz mógł się z nią łatwo utorzsamić.
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.

ODPOWIEDZ