Przyszłość papierowego RPG

Forum dla osób grających w Warhammera, DnD, Earthdawn, Deadlands, Star Wars RPG i inne systemy
Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » czw cze 11, 2020 4:01 pm

Ave!

Tak ostatnio zastanawiałem się nad przyszłością papierowego RPG. Co się z nim stanie? W jaką stronę będzie się rozwijać lub czy może zostanie zastąpione. Dyskusja jest chyba tym bardziej aktualna, że coraz bardziej rozwijają się gry on-line.

Czy papierowe RPG przetrwa starcie z jej elektronicznym odpowiedniekiem? Zejdzie do podziemia jako oldschoolowa zabawa dla koneserów czy będzie współistnieć?

Ciekawym punktem wyjścia może być jedna z edycji D&D (nie jestem tu fachowcem w tym temacie, więc wybaczcie), która pełna była elektronicznych dodatków. Czy jest to droga dla papierowych gier?

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Leriel » czw cze 11, 2020 9:51 pm

Papierowe RPG będzie tak długo istnieć, jak będzie popyt na nie. Co tu się dużo zastanawiać...
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Dobrawa » pt cze 12, 2020 12:14 am

Papierowe RPG będzie tak długo istnieć, jak będzie popyt na nie. Co tu się dużo zastanawiać...

Hmmm... jak dla mnie popyt na taką formę rozrywki zdecydowanie zmalał.
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Leriel » pt cze 12, 2020 3:18 am

Cóż, ja go widzę. Nie jest on ogromny, ale nigdy nie był. Trochę ludzi działa, żeby to hobby się rozprzestrzeniało :)
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Leriel » pt cze 12, 2020 9:50 am

Cóż, ja go widzę. Nie jest on ogromny, ale nigdy nie był.


Można powiedzieć, że końcówka lat `90 ubiegłego wieku to swego rodzaju apogeum erpegów. Prawie każdy z nastolatków słyszał o tym hobby, a spora część z nich spróbowała choć raz zagrać. Teraz głównie słowo rpg kojarzy się z grami komputerowymi - tak mi się wydaję.

Jednak mam nadzieję! Planszówki przeżywają swój wielki comeback i mam nadzieję, że następne w kolejce są erpegi. Mam takie przeczucie, że taki renesans oprze się na powrocie do hobby głównie starszych Graczy i Mistrzów Gry. I oby mieć nadzieję, że wciągną oni dużo świeżej krwi ;)
Ostatnio zmieniony pt sie 07, 2020 12:23 pm przez Leriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » pt cze 12, 2020 7:09 pm

Sadze ze nagle pojawi sie jakis mega atrakcyjny tytul zwiazany z RPG i one beda mialy swoj renesans

Tu raczej bym chyba na to nie liczył. Wszak wiele świetnych tytułów pojawiło się na rynku polskim, ale bez większego echa. Myślę, że najpierw czeka nas wszystkich ogromna praca organiczna związana z popularyzacją samego rpg. Czas wrócić do grania, grania i raz jeszcze grania!

Starzy Gracze niech wrócą. Ale tu są żałosne usprawiedliwienia związane z wiekiem i obowiązkami. Od wielu ze swoich znajomych słyszałem, że eh, jak to oni by zagrali. Ale jak przychodzi co do czego, to jednak nie maja czasu. Ale co robią wtedy - z reguły po prostu wychodzą do pubów albo siedzą w domu przed tv.

Brak też dla mnie napływu świeżej krwi. Myślę, że niewykorzystany jest tu potencjał infrastruktury bibliotek. To bardzo niedoceniany aspekt. Wszak można zorganizować jakieś kółka miłośników fantastyki i tam przy okazji zasiewać ziarno rpg :)
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » sob cze 13, 2020 12:33 am

W bibliotekach? :shock: To tam ktoś jeszcze zagląda? To jak zawiesić ogłoszenie w... bibliotece (bo lepszego porównania nie znam).
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » sob cze 13, 2020 6:38 am

W bibliotekach? :shock: To tam ktoś jeszcze zagląda? To jak zawiesić ogłoszenie w... bibliotece (bo lepszego porównania nie znam).

O dziwo biblioteki działają prężniej niż się większości osobom wydaje. Wystarczy tam zajrzeć, polecam :D

A ogłoszenie można zostawić tradycyjnie w bibliotece lub na stronie internetowej placówki - spora cześć bibliotek jest również na fb :)
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » sob cze 13, 2020 12:56 pm

No, ZA MOICH CZASÓW, to nikt ogłoszeń nie potrzebował... Wystarczyło jedynie: Ej, wy tam... gracie? Gramy!

I było po sprawie.
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » sob cze 13, 2020 4:41 pm

Fakt, tak było - ale kiedyś :P
Teraz trochę czasy się pozmieniały, eRPeGi jakby znowu zeszły do podziemia. Ale fajnie by było, jakby znów te czasy wróciły
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Dobrawa » sob cze 13, 2020 8:45 pm

to chyba nasza w tym glowa by wrocily ;) ale o tym pogadamy na PM albo GG, a narazie sza;)
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » ndz cze 14, 2020 1:16 am

A co to? Znowu przechodzimy do konspiracji? :shock:

J
to chyba nasza w tym glowa by wrocily

Nie wyobrażam sobie istnienia takiej głowy, która mogłaby przywrócić dawne czasy... Dzisiaj? To niemożliwe. :nie:
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » ndz cze 14, 2020 8:10 am

Nie wyobrażam sobie istnienia takiej głowy, która mogłaby przywrócić dawne czasy... Dzisiaj? To niemożliwe. :nie:

Malkontenci byli zawsze. Kiedyś też sobie nie wyobrażano, aby RPG wyszło z podziemi.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest praca organiczna. Należy podpiąć się pod istniejące infrastruktury - domy kultury, biblioteki. Jeśli tam działa coś związanego z fantastyką, to zacząć działać tam i przemycać dobrą nowinę :tak: A jeśli nie, to próbować stworzyć coś swojego.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Poison Ivy » ndz cze 14, 2020 12:41 pm

Wystarczyło jedynie: Ej, wy tam... gracie? Gramy!
A to teraz się tak nie da? :P Jako że nie istnieję (bo nie mam FB) ), to dalej żywię przekonanie, że da się jeszcze grać po staremu i starymi sposobami zwoływać ekipę. Lato - pora siedzenia w altankach i skwerach najlepiej sprzyja nocnym sesjom ;)
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » ndz cze 14, 2020 6:28 pm

Ja też nie istnieję, ale już takiego przekonania nie żywię. Chociaż, ostatnio pojawiły się pewne symptomy nadejścia owego lata... ludzie się zaczęli o sesje dopytywać. Problem jedynie w tym, że to cały czas ci sami ludzie. Tacy, którzy pamiętają jeszcze czasy "Ej... wy tam...".
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » ndz cze 14, 2020 9:35 pm

Wydaję mi się, że RPG po prostu musi być na nowo odkryte.
Wśród młodych osobników słowo RPG wywołuje głównie skojarzenia związane z cRPG. Tak że trzeba krasnoludzkim toporem odciąć to "c" i zacząć promować papierowe RPG :-)
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » pn cze 15, 2020 3:40 am

Potrzebujemy wiec czegos co bedzie punktem przełomu? zwrotnica w dziejach? Kamieniem milowym?
tylko czego?
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » pn cze 15, 2020 7:49 am

Powtórzę raz jeszcze to, co tutaj pisałem.
W tej materii jestem zwolennikiem pracy organicznej. Jakoś my nie mieliśmy żadnego przełomu. Po prostu coraz więcej ludzi grało i wreszcie dotarło RPG również i do nas. Żaden ekstra tytuł niczego tutaj nie zmieni, bo dowiedzą się o nim ci, którzy już grają.

Dlatego po przeprowadzce zamierzam rozejrzeć się w okolicy i spróbować jakiś "klub" zorganizować. Może pomysł chwyci...
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Vael » pn cze 15, 2020 11:59 am

Nie było przełomu? Pojawienie sie rpg na poczatku lat 90-tych to był swego rodzaju przełom. A dekade pozniej Nowa fala to byl drugi przełom. Jednak mielismy jakies przełomy
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » pn cze 15, 2020 4:10 pm

Pojawienia się erpegów nie widzę jako przełomu. Stopniowo po prostu pojawiało się coraz więcej tytułów. Magia i Miecz miała rosnący nakład, etc. Było tylko to możliwe dzięki temu, że coraz więcej osób grało. Rynek tylko odpowiadał na zapotrzebowanie.

Póki nie będzie ludzi, nie będzie przełomu.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Leriel » pn cze 15, 2020 6:59 pm

E... no przecież same "KC", a później polska edycja "Warhammera", dla których to tytułów powstał MiM, można śmiało traktować jako przełom na rynku.
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Raciel
Posty: 161
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:32 am

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Raciel » pn cze 15, 2020 9:27 pm

Nie było przełomu? Pojawienie sie rpg na poczatku lat 90-tych to był swego rodzaju przełom. A dekade pozniej Nowa fala to byl drugi przełom. Jednak mielismy jakies przełomy ;)

Przełomem były zmiany w 1989-1991 w Polsce. Wiadomym, jest, że popularność RPG oraz innych rozrywek po tym czasie jest konsekwencją ostatecznego przełamania "żelaznej kurtyny" oraz zmian ustrojowo-gospodarczych. Ot, informacje zza granicy zaczęły wnikać szerszymi strumieniami, choć dopiero w XXI wieku do polskiego światka RPG zaczyna dopływać więcej niż pojedyncze wąziutkie strumienie wyznaczane przez Jedynie Słuszne Wydawnictwa i Fandomowych Celebrytów. Wciąż jednak to tylko kilka wąskich strumieni z zagranicy...
Damnant, quod non intellĕgunt

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » wt cze 16, 2020 2:15 am

Nie nazwałbym tego umieraniem. Jednak wydaje mi się, że popularność gier RPG zmniejszyła się w znaczącym stopniu.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Leriel » wt cze 16, 2020 5:28 am

Emm... ja was nie kumam, Polski rynek RPG ma się lepiej niż kiedykolwiek, są organizowane obozy RPG dla dzieciaków poniżej 18 roku życia, jest masa eventów RPGowych nie zamknięta w żaden sposób dla osób nowych.. a wy marudzicie. Ekchem, czy z wami coś jest nie tak, czy po prostu udajecie? Nasz światek ma się dobrze, pojedzcie na Lajconika, zeby się przekonać...
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Przyszłość papierowego RPG

Post autor: Hawking » wt cze 16, 2020 4:35 pm

Emm... ja was nie kumam, Polski rynek RPG ma się lepiej niż kiedykolwiek, są organizowane obozy RPG dla dzieciaków poniżej 18 roku życia, jest masa eventów RPGowych nie zamknięta w żaden sposób dla osób nowych.. a wy marudzicie. Ekchem, czy z wami coś jest nie tak, czy po prostu udajecie? Nasz światek ma się dobrze, pojedzcie na Lajconika, zeby się przekonać...

W takim razie z ciekawości zapytam...
Jakie teraz są popularne systemy wśród młodych Graczy?
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

ODPOWIEDZ