Ateizm w dnd

Forum dla osób grających w Warhammera, DnD, Earthdawn, Deadlands, Star Wars RPG i inne systemy
Awatar użytkownika
Rincewind1
Posty: 150
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:55 am

Ateizm w dnd

Post autor: Rincewind1 » pn mar 08, 2021 9:35 am

Zastanawia mnie czy w swiecie dnd (FR i GH) w ogole istnieje pojecie ateizmu ?
Nie chodzi mi o to, ze ktos nie wierzy w zadne bostwo, nie wyznaje go, ale o to, ze wierzy, iz w ogole nie ma rzadnych bostw. Moim zdaniem to chyba niemozliwe, biorac pod uwage tak mocna ingerencje bostw w swiat BG - a moze to po prostu kwestia podejscia i tego jak MG prowadzi sesje...
Czekam na opinie.
Aquĭla non captat muscas

Awatar użytkownika
Fulko
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 31, 2020 5:42 pm

Re: Ateizm w dnd

Post autor: Fulko » pn mar 08, 2021 10:14 am

A jak zdefiniować pojęcie ateizmu?

Awatar użytkownika
turpi
Posty: 14
Rejestracja: pt gru 18, 2020 3:31 pm

Re: Ateizm w dnd

Post autor: turpi » pn mar 08, 2021 10:50 am

Sadze, ze taka sytuacja, przynajmniej w swiecie HM mozliwa rzeczywiscie nie jest. Ateizm W d&d to raczej kwestia swiatopogladu - jesli postac nie potrafi znalezc bostwa, odpowiadajacego jej dazeniom i idealom, wtedy prawdopodobnie zostaje ateista...

Awatar użytkownika
Xyl
Posty: 22
Rejestracja: wt gru 15, 2020 2:12 pm

Re: Ateizm w dnd

Post autor: Xyl » pn mar 08, 2021 11:56 am

chyba ze istota odrzuca "boskosc" bostw, nie uwaza ich za wyzsze istoty, jedynie za potezne.

to bedzie ateizm.

Awatar użytkownika
Bulgur
Posty: 86
Rejestracja: wt lip 16, 2019 8:41 am

Re: Ateizm w dnd

Post autor: Bulgur » pn mar 08, 2021 5:10 pm

Ale ja uwazam, ze nie ma czegos takiego jak ateizm zupelny, czy to w dnd czy to w naszym swiecie. Ludzie zawsze sobie wytlumaczaja rozne zbiegi okolicznosci i sytuacje ingerencja jakiejs sily wyzszej, nawet jesli nie jest taka osoba zwiazana z rzadna grupa religijna to zawsze zdarzy jej sie powiedziec zdania w stylu: "tak chcial los" itp...

Awatar użytkownika
Blizz
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 11, 2020 12:23 pm

Re: Ateizm w dnd

Post autor: Blizz » pn mar 08, 2021 8:35 pm

fakt....
trzeba odroznic czy brak wiary w bogow to to samo co brak wiary w idee, los, przeznaczenie itp....
Ale że Dudka na mundial nie wzięli?

Awatar użytkownika
aniolbezskrzydel
Posty: 258
Rejestracja: sob paź 31, 2020 7:05 pm
Kontakt:

Re: Ateizm w dnd

Post autor: aniolbezskrzydel » pn mar 08, 2021 9:01 pm

Jeśli chodzi o 3e i FR to działo to tak, że jeśli postać nie miała swojego bóstwa, to co do zasady nie mogła być wskrzeszona i jej dusza stawała się cegłą w jakimś murze w zaświatach. Także postać ateisty nie miała racji bytu.

Dla mnie irytujące było to, że mimo politeistycznej koncepcji trzeba było mieć jedno swoje bóstwo, a nie można było służyć kilku.

Jeśli coś namotałem to mnie poprawcie.

Dla kontrastu - w 5e można grać kapłanem bez bóstwa. Taka postać w swoim życiu opiera się na jakiejś idei, filozofii, etc. Działa to tak, że dostaje moc od bóstwa, które jest właściwe w danej dziedzinie - uzdrowiciel będzie dostawał czary o Ilmatera, łowca nieumarłych - Kelemvora, obrońca uciśnionych - Helma, wynalazca - Gonda, etc, etc.

Awatar użytkownika
Tavin
Posty: 360
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 9:40 am

Re: Ateizm w dnd

Post autor: Tavin » wt mar 09, 2021 9:49 am

Dla mnie ogólnie ateizm w światach fantasy jest niemożliwy. Czemu? Bo tam często bogowie manifestują swoją obecność. Trudno nie wierzyć w coś, co miało miejsce.
The man who is swimming against the stream knows the strength of it.

Awatar użytkownika
aniolbezskrzydel
Posty: 258
Rejestracja: sob paź 31, 2020 7:05 pm
Kontakt:

Re: Ateizm w dnd

Post autor: aniolbezskrzydel » wt mar 09, 2021 7:40 pm

W Smoczej Lancy nie było czegoś takiego, że bogowie opuścili świat i pozostawili mieszkańców samych sobie?

ODPOWIEDZ