Korbacz vs. Kiścień

Forum dla osób grających w Warhammera, DnD, Earthdawn, Deadlands, Star Wars RPG i inne systemy
Awatar użytkownika
aniolbezskrzydel
Posty: 258
Rejestracja: sob paź 31, 2020 7:05 pm
Kontakt:

Korbacz vs. Kiścień

Post autor: aniolbezskrzydel » ndz paź 17, 2021 4:53 pm

Jakiś czas temu zacząłem zbierać informacje nt. tego jak nazywa się (kolczasta) kulka na łańcuchu przeczepiona do trzonka, czym różni się korbacz od kiścienia i dlaczego jeden został pomylony z drugim. Doszedłem do tego, że ludzie odpowiedzialni za polskie tłumaczenie WFRP pomieszali korbacz z kiścieniem i morgenszternem (1994).

Moje pytanie jak nazywano tę broń przed wydaniem Warhammera? (zdjęcia, skany tekstów źródłowych mile widziane ;) )

https://polter.pl/Korbacz-czy-Kiscien-b21158#k561328
Ostatnio zmieniony ndz paź 17, 2021 7:07 pm przez aniolbezskrzydel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tavin
Posty: 360
Rejestracja: ndz mar 15, 2020 9:40 am

Re: Korbacz vs. Kiścień

Post autor: Tavin » ndz paź 17, 2021 5:27 pm

Linka popraw, bo coś się skaszanił.

Pytasz o gry RPG czy o historie?
The man who is swimming against the stream knows the strength of it.

Awatar użytkownika
aniolbezskrzydel
Posty: 258
Rejestracja: sob paź 31, 2020 7:05 pm
Kontakt:

Re: Korbacz vs. Kiścień

Post autor: aniolbezskrzydel » ndz paź 17, 2021 7:06 pm

Z historycznego punktu widzenia to mam trochę materiałów dot. tego czym jest kiścień a czym korbacz. Mam nawet pewne podejrzenia skąd wynika pomylenie jednego z drugim.

Bardziej chciałbym się skupić jak ta broń (kolczasta kulka na łańcuchu przeczepiona do trzonka) funkcjonowała w nomenklaturze erpegowej. Z tego co mi się wydaje na forum są osoby, które pamiętają czasy sprzed WFRP :)

Awatar użytkownika
Zurin
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 17, 2020 11:03 pm

Re: Korbacz vs. Kiścień

Post autor: Zurin » wt paź 19, 2021 8:10 am

Wydaje mi się, że wtedy - kiedy było się małodym i początkującym w RPG a systemami to były jakieś tam Kryształy Czasu z MiMa to człowiek po prostu machał mieczem i strzelał w łuku. Inne bronie to jeszcze były topory i... type. Nie wiem na ile to wynikało z braków systemu a na ile z niedojrzałości/niewiedzy graczy.

Aby to sprawdzić musiałbym odbyć daleką podróż do piwnicy, stoczyć walkę z pająkami siódmego poziomu a potem wykonac quest odszukania odpowiedniej skrzyni z MiMami :)
To tylko mój podpis. Czytaj dalej.

ODPOWIEDZ