Czarne Chmury

Ulubione filmy, seriale, gatunki, autorzy, recenzje, zapowiedzi
Awatar użytkownika
Fulko
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 31, 2020 5:42 pm

Czarne Chmury

Post autor: Fulko » pt sie 07, 2020 11:53 am

Pierwszy polski serial spod znaku płaszcza i szpady!

Osią fabuły stały się dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych. Pozostawaly one w lennej zaleznosci od Rzeczypospolitej od 1525 r., kiedy Albrecht Hohenzollern sekularyzował państwo zakonne i złożył w Krakowie hołd królowi polskiemu. W XVII wieku na mocy traktatów welawsko-bydgoskich ziemie te przypadły elektorowi brandenburskiemu. Polska była wówczas krajem wolności szlacheckich, w Prusach szlachcie wiodło się znacznie gorzej. Na czele opozycji przeciwko elektorowi Fryderykowi Wilhelmowi stanął pułkownik Krystian Ludwik Kalkstein-Stoliński. W 1670 r. musiał uciekać z Prus do Polski. Podstępnie zwabiony do rezydencji ambasadora Brandta w Warszawie, na rozkaz elektora został porwany, mimo protestów polskiej szlachty i osobistego stawiennictwa króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego - skazany na karę śmierci i stracony w Kłajpedzie w 1672 r. Burzliwe dzieje Kalksteina-Stolińskiego stały się osnową scenariusza serialu telewizyjnego.


Oczywiście, jak wielokrotnie podkreślał reżyser Andrzej Konic, w "Czarnych chmurach" nie można doszukiwać się zbyt dosłownych analogii do głośnej w Rzeczypospolitej "sprawy Kalksteina" ani bohaterowi serialu, pułkownikowi Krzysztofowi Dowgirdowi, przypisywac cech historycznego pierwowzoru. Dla historykow to moze i wazne, ale dla mnie nigdy specjalnie nie bylo.

Dziesiec godzinnych odcinkow tworzy jedna calosc - film akcji, awanturniczo-przygodowy, a więc na pierwszy plan wysuwają się ucieczki, pogonie, pojedynki, intrygi i oczywiście miłość. Realizacja trwała przeszło rok, poza łódzkim atelier zdjęcia kręcono w pięknych wnętrzach w Baranowie, w Pałacu Biskupim w Kielcach i w Rytwianach pod Kielcami, w Łączynku, Krakowie, a malownicze plenery - m.in. pod Augustowem.

Teraz co do obsady aktorskiej:
Genialny Leonard Pietraszak jako pułkownik Dowgird i Ryszard Pietruski jako jego wachmistrz i przyjaciel, kuty na cztery nogi sługa Kacper. Sercami nieustraszonych zabijaków zawładnęły piękna starościanka Anna (Elżbieta Starostecka), wychowanica hetmana Sobieskiego oraz szlachcianka Magda (Anna Seniuk).

Zamiast hiperprodukcji z przeogromnym budzetem, ekranizujacych szkolne lektury mozna by jeszcze nakrecic kilkadziesiat takich seriali. Wszak polska historia jest bogata w tego typu zdarzenia...

Awatar użytkownika
hagrim
Posty: 9
Rejestracja: pt sie 07, 2020 4:55 pm

Re: Czarne Chmury

Post autor: hagrim » pt sie 07, 2020 5:10 pm

Aerial bardzo ciekawy, ale mnie drażnią te typowe dla PRL-u obrazy Niemców - kazdy to czarny charakter

Awatar użytkownika
virgil
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 07, 2020 6:12 pm

Re: Czarne Chmury

Post autor: virgil » pt sie 07, 2020 6:14 pm

bo elektorscy to byli szwarccharktery i już!

a tak przy okazji
Czarne chmury doczekaly się rownież swojej parodii (i to w odcinkach)
w 86 lub w 87 roku pewnego słonecznego dnia w czasie przerwy wakacyjnej trafiłem na którymś z kanałow PolskiegoRadia (czyli I, II, III i IV - więcej chyba nie było w owym czasie) na słuchowisko pod tytułem Biały obłok
każdy odcinek (puszczany co godzinę mniej więcej) trwał ok. pół minuty, a może minutę i składał się odgłosow galopujących koni, szczęku skrzyżowanych szabli i rapierów oraz okrzyków "łapać ich" "za nimi" "tam są" "gonić ich" etc., etc.
ubaw po pachy
niestety nigdy więcej nie powtorzono tej zabawy

Awatar użytkownika
Golum
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:54 pm

Re: Czarne Chmury

Post autor: Golum » sob sie 08, 2020 10:21 am

Chcę powiedzieć,że uważam ten serial za jeden z głupszych i w dodatku źle nakręconych i z fatalną obsadą.Pomijam fakt,że całość akcji dałoby się zmieścić w półtoragodzinnym filmie.

Awatar użytkownika
Bavette
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 01, 2020 10:26 am

Re: Czarne Chmury

Post autor: Bavette » sob sie 08, 2020 6:42 pm

mnie się podobał
ale ja mam raczej mało wyrafinowany gust...

Holden
Posty: 61
Rejestracja: ndz sty 19, 2020 10:51 pm

Re: Czarne Chmury

Post autor: Holden » sob sie 08, 2020 9:58 pm

Golum pisze:
sob sie 08, 2020 10:21 am
Chcę powiedzieć,że uważam ten serial za jeden z głupszych i w dodatku źle nakręconych i z fatalną obsadą.Pomijam fakt,że całość akcji dałoby się zmieścić w półtoragodzinnym filmie.
No i moze sprecyzujesz?
Co takiego jest zle nakrecone? Zly montaz? Zdjecia? Scenariusz?
Jak ty bys to zrobil?

Jesli fatalna obsada to konretnie kto i w jakiej roli sie nie sprawdzil?

liwek
Posty: 9
Rejestracja: ndz wrz 03, 2023 9:57 pm

Re: Czarne Chmury

Post autor: liwek » ndz wrz 03, 2023 10:08 pm

"Czarne chmury" to rzeczywiście ważny i ceniony serial telewizyjny, który opowiada o dramatycznych wydarzeniach związanych z walką o Prusy Książęce. To produkcja, która wzbogaciła polską telewizję o unikalną tematykę historyczną i przykuła uwagę widzów.

Historia Krystiana Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, choć oparta na faktach historycznych, została przedstawiona w formie telewizyjnej opowieści pełnej przygód, intryg i miłości. To znakomity przykład tego, jak telewizja może przekazywać historię w sposób interesujący i dostępny dla szerokiej publiczności.

Obsada aktorska, w tym Leonard Pietraszak i Ryszard Pietruski, przyciągnęła uwagę widzów i wcieliła się w swoje role w sposób przekonujący, co dodatkowo zwiększyło atrakcyjność serialu.

"Czarne chmury" to jedno z dzieł, które udowodniło, że polska telewizja może tworzyć ambitne i angażujące produkcje historyczne. To także przypomnienie o ważnych wydarzeniach w historii Polski, które często nie są dostatecznie eksplorowane w mediach.

ODPOWIEDZ