Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Inne pogaduszki
Awatar użytkownika
Sledzik
Posty: 134
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:56 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Sledzik » sob sie 22, 2020 4:03 pm

Szczerze mówiąc, dziwią mnie obydwie opisane przez Ciebie postawy. W dzisiejszej dobie, co jak co, ale filosemityzm jest modny. Jest także moda na 'żydowskośc duszy', która, niestety, ma z prawdziwą zydowskością niewiele wspólnego. Dlatego nawet niereligijni żydzi lubią podkreślać swoje pochodzenie. Z tym, że jak widac, istnieją miejsca, gdzie te prądy jeszczenie dotarły. Może i dobrze, bo ta "żydowskośc duszy" nie jest bynajmniej zjawiskiem budującym. Ale z drugiej stromny bardzo źle, bo jak się okazuje, zbyt dużo mamy antysemityzmu Ci, którzy uważają, że bycie Żydem jest hańbą.. ach, gdyby była taka możliwośc, zamieniłbym się z nimi na tożsamości. I byłby to najszczęśliwszy wybór w moim życiu. Trzeba jednak wierzyć, ze HaSzem wybrał ich nie przypadkiem. I że pewnego dnia z radością powrócą do swoich korzeni, albo przynajmniej je zaakceptują, pozostając przy katolicyźmie. Dla mnie to bardzo smutne, ta postawa ludzi w Twojej miejscowości. Jest (nikła co prawda, ale JEST) szansa, zeby zbudowac coś na nowo. Ale nie, to się rozłazi
Statek stojący w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki, by stały w portach

Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 137
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Piasek » sob sie 22, 2020 4:05 pm

Ostatni wykład z etyki (w jakim uczestniczyłam jako słuchacz oczywicie) był wstępem do kultury judaistycznej. Muszę się przyznać, że niewiele wiem o tej kulturze, wstyd. Wykład był więc jednym z ciekawszych i bardziej wartościowych. Najbardziej mnie "zaintrygowały" na przykład liczby (które pełnią dużą rolę w tej kulturze). I tak dowiedziałam się, że w Torze jest 365 zakazów - dokładnie tyle, co dni w zwykłym roku - i 248 nakazów - tyle właśnie kości posiada dojrzały człowiek. Albo to, że liczba słów w Torze w każdym jej egzemplarzu musi być dokładnie taka sama jak w pierwowzorze - podobno nawet przed zakupem tej świętej księgi liczy się słowa... Albo sprawa ortodoksyjnych Żydów: kobieta wychodząc za mąż musi ogolić włosy, od tej pory nie może ich pokazywać nikomu prócz mężowi. Albo taki zwyczaj: kiedy starszy brat umiera niepozostawiając potomstwa, młodszy musi poślubić wdowę po bracie i mieć z nią dzieci, dla których będzie jedynie biologicznym ojcem (to związane jest chyba z dziedziczeniem majątku). Naprawdę wstyd mi, że tak niewiele wiem (a praktycznie nic) o kulturze żydowskiej. Mam nadzieję że ten temat poszerzy nieco moje horyzonty i dowiem się nie tylko encyklopedycznych formułek ale też bardziej "życiowych" rzeczy. Pozdrowienia dla C. PS: Mam nadzieję, że niczego okrutnie nie pokręciłam...
Życie nie jest sprawiedliwe i być może to dobra wiadomość dla większości z nas

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Leriel » sob sie 22, 2020 4:43 pm

Ooooo .. Fajnie, że Cię to zainteresowało - bo w istocie, to bardzo ciekawe nie tylko dla potencjalnych konwertytów, ale i dla najzwyczajniej zainteresowanych Jeśli chodzi o poziom wiedzy judaistycznej, to nie sięgam jakichś tam szczytów (mam nadzieję, że uda mi się to poszerzyć).

Liczby- tak, odgrywają dużą rolę, ale jeśli chodzi o judaizm ortodoksyjny, jest to znaczenie dość symboliczne (tak jak i w katolicyźmie: liczba 12 i 72 apostołów jest nieprzypadkowa). Natomiast chasydyzm - odłam ludowo - mistyczny, powstały w diasporze żydowskiej naszego pięknego kraju w XVIII w, traktuje liczby bardzo poważnie. Księga Zohar - dzieło kabalistyczne zredagowane już w pierwszych wiekach n.e przez domniemanego tannaitę Szymona, a udoskonalona w XVI w. przez Icchaaka Lurię opiera się na liczbach i im przypisuje władczą moc Boga. Kabała chsydzka jest w ogóle bardzo ciekawą rzeczą. Jeśli chodzi o te włosy, to chyba praktykują już tylko naprawdę ultraortodoksi, szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby wspólnoty ortodoksyjne w Europie szły za tym zwyczajem
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Alfa
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Alfa » sob sie 22, 2020 6:22 pm

W NY - sa dwie dzielnice zamieszkale w szczegolnosci przez ortodoksow - Wiliamsburg i Boro Park - i jak sie idzie tymi ulicami - to wszystkie zydowskie kobiety wygladaja wg schematu: peruka lub taki jakis turban (bo glowe ma lysa), do tego - ubrana najczesciej w garsonke. lub prosta sukienke (dlugosc obowiazkow za kolano), najczesciej w kolorze braz, granat, czasem w paski. Do tego - rajstopy - grube, bezowe ze szwem na tyle, a na nogach czarne pantofle, lub biale adidasy. Do ytego oczywiscie gromadka dzieci - bo te rodziny maja srednio po 7-8 pociech. A faceci - garnitury, biale koszule, kapelusz i fryzura z pejsami. Taki jest tam standard. I wlasciwie ci Zydzi, ktorzy nie sa ortodoksyjni, o nich mowia sekta i ze sa porypani (lagodne okreslenie).
Zwycięzcy nigdy się nie poddają. Ci, którzy się poddają, nigdy nie zwyciężają.

Awatar użytkownika
Turin Turambar
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Turin Turambar » sob sie 22, 2020 6:55 pm

Żaróweczka w lodówce Zasadniczo chodzi o to, zeby w szabat nie pracowały elektryczne urządzenia. Nie można włączać komputera, palić światła czy używac mikrofalówki. Dokładni wykręcą więc również żaróweczkę w lodówce, co jest ważne - bo przecież w szabat do lodówki często się zagląda. Kosher - znaczy 'w porządku'. Jedzenie musi być koszerne, a to jest regulowane prze wiele, wiele przepisów. Wszystko - bardziej czy mniej bezpośrednio - i tak wynika z Tory i nakazów halahicznych. Te nakazy i zakazy to micwy. Tymi micwami została obwarowana Tora. Trzeba zwrócić uwagę na to, że - podczas gdy sąsiadami Izraelitów były koczownicze, często nieokrzesane ludy - oni mieli Prawo, własnie Prawo nadane z góry. Prawo nie tylko abstrakcyjne, ale przełożone jak najbardziej na praktykę. Litara Prawa jest w tej kulturze bowiem nieodłączna od Ducha Prawa - co nie znaczy, że wazniejsza. Po prostu sposób ekspresji Litery Prawa siłą rzeczy jest bardziej widoczny.
A Turin Turambar Turun Ambartanen!

Awatar użytkownika
Woland
Posty: 226
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:22 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Woland » sob sie 22, 2020 7:35 pm

Z tego co wiem to amerykańscy ortodoksi uważają, że nazywanie Oświęcimia niemieckim obozem jest próbą fałszowania polskiej historii, bo to przecież był _polski_ obóz zagłady... Bez komentarza....
Dobro jest dobrem, nawet gdy nikt go nie czyni. Zło jest złem, nawet gdy wszyscy je czynią

Awatar użytkownika
Eredin
Posty: 207
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:10 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Eredin » sob sie 22, 2020 8:03 pm

A jaka to różnica ?
There are only two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as though everything is a miracle

Awatar użytkownika
Iskrena
Posty: 193
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Iskrena » sob sie 22, 2020 9:19 pm

Hmmm...Czy możesz sprecyzowac pytanie? Jeśli masz na myśli różnicę między Żydami antypolskimi a takimi, którzy Polaków lubia bądź tolerują, ja tu dostrzegam różnicę oczywistą.
Dopamine Addicted

Awatar użytkownika
Veldrin
Posty: 178
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Veldrin » sob sie 22, 2020 11:02 pm

Nie, mam na myśli dyskusje Oświęcim Polski Obóz Zagłady czy Obóz Zagłady w Polsce.
Dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Choć nie jestem pewien, co do wszechświata

Awatar użytkownika
Vahnal
Posty: 160
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:12 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Vahnal » ndz sie 23, 2020 12:16 am

W takim razie odpowiem, że różnica jest KOLOSALNA. PS: I nie w Polsce, a nie ziemiach polskich. To tez różnica. W Polsce nigdy było obozów zagłady.
Amor tussisque non celantur

Awatar użytkownika
Ibelman
Posty: 156
Rejestracja: pn maja 25, 2020 1:55 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Ibelman » ndz sie 23, 2020 12:58 am

Coż wydaje mi się, że nazwa polski obóz zagłady sugeruje, że powstał on za pozwoleniem, a nawet z woli Polaków, a nawet można by iśc dalej i powiedzieć, że to Polacy w nim mordowali...a tym czasem Polacy także tam gineli. Co zaś do kwestii zniesienia samego obozu, to przecież nie mieli nic do gadania. ...Obozy zagłady nie były polskim pomysłem. A zatem uznanie obozu Auschwitz polskim to jakieś nieporozumienie, a nawet fałszowanie historii.
Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu.

Awatar użytkownika
Raciel
Posty: 161
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:32 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Raciel » ndz sie 23, 2020 1:15 am

To jest to samo, lecz inaczej przesunięte słowa w stwierdzeniu. A cała reszta to interpretacje.
Damnant, quod non intellĕgunt

Awatar użytkownika
Niebezpieczna
Posty: 140
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:14 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Niebezpieczna » ndz sie 23, 2020 1:21 am

To nie jest to samo. "Polskie" to przymiotnik jednoznacznie przyporządkowujacy daną rzecz do naszego kraju jako coś, co ma z nim silny związek. Natomiast określenie "na ziemiach polskich" mówi nam, że to coś fizycznie znajdowało się tutaj, natomiast nie ma wydźwięku niosącego ze sobą powiązanie naszego kraju z pewnymi intencjami.
Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata

Awatar użytkownika
Rincewind1
Posty: 150
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:55 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Rincewind1 » ndz sie 23, 2020 1:34 am

Inne KL to Sachsenchausen, Oranienburg czy Dachau. Były one w Niemczech czy na ziemiach niemieckich a może to były KL niemieckie na ziemiach niemieckich w Niemczech ?
Aquĭla non captat muscas

Awatar użytkownika
Lutomir
Posty: 141
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:39 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Lutomir » ndz sie 23, 2020 2:10 am

Zwrot "na ziemiach niemieckich w Niemczech" jest nielogiczny. Jak zresztą cała ta dyskusja.
Be yourself; everyone else is already taken.

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Dobrawa » ndz sie 23, 2020 3:39 am

Nie oceniam czy dyskusja jest "nielogiczna" czy nie. Wiem tylko jedno, że tworzenie przedziwnych konstrukcji logiczno - słownych jest co najmniej dziwne. Koncentrationlagry były w Naszym Kraju i u Naszych Zachodnich Sąsiadów. Tego nie da się wykreślić. Swoją drogą jak mółbyś nazwać inaczej umiejscowienie KL w Naszym Kraju, uwzglądniając całą złożoność i położenie Naszej Ojczyżny w okresie II wojny światowej.
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Dopamine Addicted
Posty: 144
Rejestracja: śr sty 01, 2020 11:35 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Dopamine Addicted » ndz sie 23, 2020 4:42 am

Nie były. Chyba że za swój kraj uważasz Generalne Gubernatorstwo.
I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work

Awatar użytkownika
Super Girl
Posty: 165
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:13 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Super Girl » ndz sie 23, 2020 5:11 am

Masz rację. Celowo w mojej wypowiedzi pominięto aspekty geograficzno - polityczne.
Be the change that you wish to see in the world

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Hawking » ndz sie 23, 2020 5:50 am

I właśnie apekty polityczne tu przeważaja. Czy ktoś słynną bazę wojskową w Rammstein nazwie bazą niemiecką, jakkolwiek jest ona położona własnie w Niemczech? Nie, od zawsze była i bedzie to baza amerykańska. Podobnie obozy koncentracyjne były i będa zawsze niemieckie.
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Blizbor
Posty: 195
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Blizbor » ndz sie 23, 2020 6:03 am

Czyli, podsumowując, cała rzecz polega na dialektyce. Wnioski praktyczne? Nie dajmy tej dialektyki prowadzić tak, aby były możliwe oszczerstwa!
Etiám sanáto vúlnĕre, cícatríx manét

Awatar użytkownika
Machcio
Posty: 149
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:22 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Machcio » ndz sie 23, 2020 7:40 am

I w ten sposób metodą maieutyczną doszlismy do wspólnych wniosków.
Jeśli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Vael » ndz sie 23, 2020 8:14 am

KL były utworzone przez hitlerowców nie Niemców. Były tu i tam. A dialektyka ? Powinno się wypracować formułę takiego nazwania obecności KL aby brało wszystkie mozliwości: prawne, administracyjne, społeczne i historyczne państw w okresie II wojny światowej. Sformułować raz na zawsze. A dziennikarzy, polityków lub organizacje, które probują podważyć prawdę historyczną pokazać oręż do walki z ich oszczerstwami. Prawo międzynarodowe tak zwane kłamstwo oświęcimskie. Nie zmienia to jednak również tej prawdy że KL były w Polsce i w Niemczech.
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Poison Ivy » ndz sie 23, 2020 9:36 am

Buhahahaha.... A gdzie znalazłeś ten polski KL? Podejrzewam że nad wejsciem jest tabliczka z wielkim białym orłem i napisem: "Obóz KL Rzeczypospolitej Polskiej" i że został powołany przez sejm a ustawa podpisana przez prezydenta albo i poparta w powszechnym referendum Przepraszam za ironie, aleś napisał taką głupote, że aż głowa mała. Koniec dyskusji z mojej strony, bo widze że nic do Ciebie nie dociera. EOT.
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Pudliszki
Posty: 163
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Pudliszki » ndz sie 23, 2020 10:29 am

KL byly na terenie Polski. Tak to brzmi najwlasciiej, bo mowiac, ze byly w Polsce nasuwa sie mysl, ze to Polacy byli ich tworcami.
It is never too late to be what you might have been

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Ślady żydowskiej przeszłości w naszych miejscowościach

Post autor: Poison Ivy » ndz sie 23, 2020 12:15 pm

Prosze aby już nie ciągnąć tego wątku i nie zaśmiecać interesujacego tematu. Wypisywanie haseł typu "polskie obozy" robi się niesmaczne i niestosowne, a już napewno jest kontrowersyjne. Nasze forum nigdy nie aspirowało do twardego forum polityczno-światopoglądowego, a dyskusja do tego właśnie zmierza. Pomijając nawet fakt, że pisanie o polskich obozach obraża nasz naród, w tej formie nie jest to dyskusja na nasze forum. Jesli ktoś nie odróżnia muzeum od obozu koncentracyjnego czy kraju okupowanego od kraju niepodległego, to znaczy że wszelka polemika z nim jest bezcelowa. Następne posty poruszające ten temat bedę kasował.
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

ODPOWIEDZ