Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Inne pogaduszki
Awatar użytkownika
Turin Turambar
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Turin Turambar » pn gru 07, 2020 3:12 pm

Zaczynamy poruszać tematy związane ze Starożytnym Egiptem, więc specjalnie stworzyłem ku temu odpowiednią rubrykę na forum.
A Turin Turambar Turun Ambartanen!

Awatar użytkownika
Alfa
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Alfa » pn gru 07, 2020 6:15 pm

czyli wszystko -> życie, twrczość, mentalność . . .
Zwycięzcy nigdy się nie poddają. Ci, którzy się poddają, nigdy nie zwyciężają.

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Dobrawa » pn gru 07, 2020 7:36 pm

No coż, interesuję sie historią. więc powiem coś na ten temat. Kultura Starożytnego Epiptu, była z pewnościa niepowtarzalna i niezwykle ciekawa, ale jak w każdej kulturze nie obyło się bez zgrzytów....
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Havelock » pn gru 07, 2020 10:15 pm

zachęcam do czytania mitologi egipskiej . . . świetnie pisana, fantastyczne historie . . .
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Super Girl
Posty: 165
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:13 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Super Girl » wt gru 08, 2020 12:02 am

Skad wziąść?
Be the change that you wish to see in the world

Awatar użytkownika
Vahnal
Posty: 160
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:12 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Vahnal » wt gru 08, 2020 2:14 am

na allegro jest sporo takich ksiązek -> min słownik hieroglifó . . . a w zasadzie podręcznik do nauki staroegipskiego
Amor tussisque non celantur

Awatar użytkownika
Sylfil
Posty: 109
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Sylfil » wt gru 08, 2020 4:05 am

Ja w kulturze egipskiej jestem zakochany od zawsze . . . zawsze fascynowały mnie czasopisma, zdjęcia i wyjątkowość i przepiękny styl egipskich grobowców. W przyszłym roku mam zamiar nawet przerobić swoj pokój na ten rodem z Egiptu, czyli: Tapety w ANKH, PILLAR, i inne . . . zakupiłem sporo papirusów z Allegro z motywami tej wspaniałej kultury. Mitologię czytałem dwa razy, ale dwa wydania . . . Uwielbiam te wszystkie rzeźby, malowidła, budynki, kompleksy, historię . . . za to nie darzę zbytnią sympatią kultury Greków czy Rzymian -> bo są oklepane . . . . spójrzcie na kulturę Chin . . . podobnie jak Egipt jest mało znana . . . a jaka piękna zarazem . . . zaś GR czy RZ są . . . oklepane i moim zdaniem dla mnie . . . nudne . . .
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu

Awatar użytkownika
Dopamine Addicted
Posty: 144
Rejestracja: śr sty 01, 2020 11:35 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Dopamine Addicted » wt gru 08, 2020 4:07 am

Można i tak przerobić pokój . Ja widziałam już różne pokoje między innymi z maskami przeciwgazowymi i siatką maskującą oraz jeden który mi się podobał, miał na suficie na czarnym tle fosforyzujące gwiazdozbiory .
I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work

Awatar użytkownika
Ibelman
Posty: 156
Rejestracja: pn maja 25, 2020 1:55 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Ibelman » wt gru 08, 2020 4:16 am

Gwiazdozbiory na suficie- niezły pomysł. moze jeszcze zrobisz malowidła w stylu grobowcowym. To byłoby niezwykle oryginalne A co do kultury egiptu -większości kojarzy się tylko i wyłącznie z piramidami, a przecież jest (jak cała historia) ciekawa i warta poznania.
Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu.

Awatar użytkownika
Blizbor
Posty: 195
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Blizbor » wt gru 08, 2020 4:52 am

malowidła . . . wiesz . . . szukam cały czas takiej specjalnej tapety, fototapety -> cokolwiek, ale nie mogę znaleźć . . . gwiazdy miałem na suficie, ale w dzień ich nie widać, tylko w nocy -> a w nocy robi się co innego, co nie?? Mam już pościel z takimi malowidłami -> supersprawa . . . mi Egipt kojarzy się najbardziej z Karnakiem i Luksorem. To chyba najpiękniejsze świątynie i kompleksy w całym Egipcie . . . A piramidy -> ponoć to tylko stos kamieni, na któy można się wspiąć i podziwiać cały płaskowyż . . .
Etiám sanáto vúlnĕre, cícatríx manét

Awatar użytkownika
Niebezpieczna
Posty: 140
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:14 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Niebezpieczna » wt gru 08, 2020 6:52 am

Pierwsze skojarzenie ze słowem Egipt to u mnie: Nil. Nastepne to :teokracja, bogowie, hieroglify, światynie (najbardziej te w Karnaku i Luksorze ), i wiele innych. piramidy- no cóz, dlawielu symbol, ale ograniczanie tej kultury tylko do tego jest błędem
Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata

Awatar użytkownika
Gor
Posty: 163
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Gor » wt gru 08, 2020 7:07 am

MNie tam starozytny Egipt kojazy sie glownie z Abydos i Imhotepem...
Gold has no caste

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Leriel » wt gru 08, 2020 8:53 am

Moim marzeniem jest zwiedzić ten kraj taką właśnie trasą . . . zobaczyć wszystko i jeszcze jedną rzecz . . . znajomi, którzy mieli już okazję tam być mówią, że Nil to rzeka śmieci, Piramidy to kupa gruzu a Kair najbardziej obleśne miasto . . . wiecie, dlaczego domy egipskie nie mają dachów? Bo za to się płaci podatek i po protsu z oszczędności się tego nie buduje ... i dlatego potem straszą turystów takie "budynki"
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Sledzik
Posty: 134
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:56 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Sledzik » wt gru 08, 2020 10:52 am

Znajomi maja troche racji. Egipt to najbrudniejszy kraj na jaki sie natknalem, a Kair to takie wielkie wysypisko, nasze niesamowicie brudne polskie miasta nawet sie nie umywaja. Mimo wszystko ten kraj robi wrazenie. Nie jezdzimy tam w koncu ogladac wysypiska smieci i wdychac smrodu, tylko zwiedzac .
Statek stojący w porcie jest bezpieczny, ale nie po to buduje się statki, by stały w portach

Awatar użytkownika
Rincewind1
Posty: 150
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:55 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Rincewind1 » wt gru 08, 2020 12:37 pm

Jeśli Egipt nie trafiłby do rąk Arabów, to może lepiej by wyglądał . . .
Aquĭla non captat muscas

Awatar użytkownika
Onirke
Posty: 140
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Onirke » wt gru 08, 2020 2:37 pm

Wielce prawdopodobne bylobym, że trafiłby w ręce Tureckie,albo zostaby przy Cesarstwie Bizantyjskim i Egipcjanie dzisiaj mówiliby po grecku. Ale w Egipcie jest jeszcze 10 mln Koptów, czyli potomków dawnych Egipcjan. no i są ruiny ,więc wike się zachowao po tej kulturze.
Nie licz dni, spraw by dni się liczyły

Awatar użytkownika
Lutomir
Posty: 141
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Lutomir » wt gru 08, 2020 4:27 pm

Ja równierz podziwiam kultórę egipską, mam o tym z dwie ksiąrzki i ciągle te filmy na Discovery(do znudzenia o tym samym prawie). Nie mogę się zgodzić ze zdaniem że starożytni Grecy i Rzymianie byli nudni. Dla mnie to równie fascynujące. Mówisz że jakaś kultura jest oklepana, ale na czym to oklepanie ma polegać? Egipt jest tak samo oklepany Piramidy, Sfinks, Nil , Faraon, Echnaton, Nefretete itp. To są ikony można by rzec popkultury i tak samo jest w rzymie czy grecji, ale jeśli wyjdziemy poza te ogólniki i banały to się okarze że każda kóltura jest fascynująca i ma wiele do zaoferowania. Mnie w Rzymie fascynuje to że stworzyli wspaniałe imperium. Tworzyli wszechstronnie i bogato rozwiniętą cywilizację, że czasem jak o tym czytam to jak bym widział nasz świat. Byli na tyle cywilizowani żeby badać historię, czy przyszło to kiedyś na myśl jakimś innym kulturom ? Nieśli kulturę do wielu zakątków dzikiego świata, teraz mamy amerykanizację, kiedyś była Rzymizacja Byli niesamowitymi architekatami i choć to temat niby oklepany to naprawdę coś niesamowitego. Ich wpływ na rozwój wojskowości jest nie do przecenienia itp itp itp Można by pisać godzinami, ale to temat Menkaura o Egipcie więc się jurz zamykam. Powiem tylko że brat naszego znajomego jest egiptologiem i prowadzi jakąś misję archeologiczną w Egipcie, hieroglify czyta jak my polski, to dopiero sztuka
Be yourself; everyone else is already taken.

Awatar użytkownika
Veldrin
Posty: 178
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Veldrin » wt gru 08, 2020 5:55 pm

No właśnie, bardzo dobrze powiedziane. Każda kultura ma coś ciekawego do zaoferowania, choć takie twrzenie z postacvi i miejsc ikonek popkultury, nie wpływa to dobrze na postrzeganie kultury. Ja rzymcenię również za armię i jej organizację. Trzeba też wspomnieć o nowych wynalazkach i rozwiązaniach technicznych. Co do czytania hieroglifów- wszystko jest do nauczenia
Dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Choć nie jestem pewien, co do wszechświata

Awatar użytkownika
Pudliszki
Posty: 163
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Pudliszki » wt gru 08, 2020 6:49 pm

Rzym i Grecja są dla mnie oklepane być może dla tego, że je zwiedziłem ... ale te ciągłe wzmianki o tym, że byli wspaniali, że zbudowali fundamenty kultury europejsikej . . . ale zrobili też dużo złego -> o mały włos nie zniszczyli Egiptu, bo ich urażopna ambicja powodowała wybuchy furii . . . gdyby nie przebiegłość i spryt Kleopatry być może dzisiaj nie byłoby na śweiecie ani jednego cudu świata . . . a wycieczki do egiptu polegały by na tym: TUTAJ KIEDYŚ STAŁY SOBIE PIRAMIDY . . . -> przecież Rzym i tak wiele oboiektów zniszczył . . . Wielka Biblioteka? To nic, że było to dzieło Greka -> Aleksandra, któy też namieszał w Egipcie . . . ale należało do Egipcjan . . . Mają natomiast swoje dobre strony . . . np wspaniałe kolumnady, świątynie . . . [Pergamon -> to dopiero dzieło . . .] ale . . . egipt mimo wszystko dla mnie jest dużo wyżej niż Rzym czy Grecja . . . aha . . . no a propo hieroglifów . . . na allegro często są róznego kalibry ksiązki . . . . m.in. HIEROGLIFY . . . podręcznik do nauki staroegipskiego . . . zasady, które ewoluowały i te, które przetrwały . . . mitologie i inne dokumenty -> bardzo tanie rzeczy mozna kupić. ..
It is never too late to be what you might have been

Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 137
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Piasek » wt gru 08, 2020 7:05 pm

Kleopatra też była greczynką Zresztą po śmiercui Juliusza postawiłana zł kartę i mimo,że walczyła z Oktawianem, poźniejszym cesarzem,to on piramid i innych obiektów nie zniszczył. To byłoby samobójstwo polityczne. Jednym słowem- trochę Cię fantazja poniosła jeśli chodzi o prawdopodobne zniszczenie egiptu.
Życie nie jest sprawiedliwe i być może to dobra wiadomość dla większości z nas

Awatar użytkownika
Raciel
Posty: 161
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:32 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Raciel » wt gru 08, 2020 7:22 pm

Heh -> w szkole jeszcze do mnie nie mówią per faraon ale wy już tak -> a cóż jest takiego "faraonowego" ?? Z tego co wiem, to faraonowie byli łysi, a ja bynajmniej łysy nie jestem
Damnant, quod non intellĕgunt

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Vael » wt gru 08, 2020 7:36 pm

Gdyby faraonowie się nie golili umarliby z gorąca A u nas Ci to raczej nie grozi, więc możesz nosić kłaczki nawet do ziemi. Chyba,że chcesz nasladować faraonów, to zgól wlosy i nałoż sobie perukę
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Havelock » śr gru 09, 2020 12:00 am

Właśnie przeczytałem artykuł z zeszłopiątkowego DZIENNIKA ZACHODNIEGO . . . był on odnośnie teorii odkrycia komory w której spoczywa Cheops (nota bene mój dziadek ) Jest ponoć kilka metrów pod Komorą Królowej. Narazie to tylko teoria, gdyż francuscy archeologowie-amatorzy dzięki urządzeniu do badania gęstości odkryli, że pod podłogą w owej komnacie znajduje się puste pomieszczenie, komora . . . bloki ułożone w kwadrat mogą oznaczać ściany. Nie ma jednak jeszcze zgody na zbadanie piramidy, lecz wielu archeologów (m.in Japonia) także dzięki radarowi stworzyli taką teorię. Zatem prawdopodobnie tajemnica Piramidy mojego dziadziusia jest chyba w fazie odkrywania. Napewno słyszeliście o sondzie PYRAMID ROVER, która przebyła drogę 65 metrów szybem o szerokości 20 cm wychodzącym z Komory Królowej . . . natrafił on na ścianę (coś w rodzaju drzwi) przewiercono i kamera pokazała, że dalej na drodze znajduje się kolejna ściana, której nie oglądano od ponad 4000 lat . . . ciekawe co jest za nią ... kurdę, a ja nie zdaję historii na maturze .. .. .. jakbym zdawał to mógłbm strtować na archeologię . . . wrrrrr . . . nie tym razem . . . a tak chciałbym to, co tam mój dziadziuś z ojcem kombinowali . . . Jeszcze była wzmianka o perfumach . . . odkryto składn egipskich perfum - kypha, lecz nie można ich rozpowszechnić (co chciała zrobić firma L'Oreal i C2RMF) gdyż zawierają spore ilości . . . marihuany . . . słyszałem kiedyś od pewnego antyfana egiptu, któy twierdził, że Kleopatra była najbardziej przebiegłą królową na ziemi. Stosowała bowiem te perfumy by omamić Marka Antoniusza . . . marihuana była bardzo popularna w Egipcie . . . było to coś w rodzaju obecnych papierosów, lecz palono ją w ogniu, parzono . . . może i jest w tym troche racji . . . kleopatra była sprytna . . .
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Onirke
Posty: 140
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Onirke » śr gru 09, 2020 12:03 am

A lubisz chemie? Bo z tego co mi wiadomo na archeologii jest dużo tego.... Co do tej komory- teoria jest prawdopodobna, jako, że wzadnej z odkrytych dotychczas komór nie odnaleziono nawet slad ow pochówku.... Gdyby otkryto niesplądrowany grobowiec Cheopsa, to przebiłoby to odkrycia z grobu Tutenchamona na bank, bo eksponaty byłyby starsze. Tutenchamon panowal rowniez przez krótki czas i w czasie zubozenia kraju, wiec z pewnoscią, to co zabral ze sobą do grobu jest tylko czescia skarbu jaki zabierali inni faraonowie... Mtysle, że to co znalezionoby w grobowcu Cheopsa, byloby (w przeliczeniu na $$, choć wszystkie takie zabytki są tak naprawdę bezcenne) co najmniej 2-3 razy wartosciowsze od tego co miał przy sobie Tutenchamon w czasie ostatniej podróży...
Nie licz dni, spraw by dni się liczyły

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Dobrawa » śr gru 09, 2020 3:11 am

Nawet mnie nie strasz z daje Historią i to rozszeżoną, żeby iść na archeologię. Kultura Egibska jenak nie barzo mnie pasunuję (chodź uważam, że byla cudowna) Wolę celtycką.. O nowych okryciach nic nie wiem, ale wstyd cześć!
Festīna lente!

ODPOWIEDZ