Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Inne pogaduszki
Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Havelock » czw gru 10, 2020 8:38 am

To prawda, wiadomo nawet kto ją tam wymalował, bo to nawet nie jest relief a namalowany z błędem tekst świadczący o tym ze to była piramida Cheopsa. Ale nie znaczy to wcale że piramida pochodzi z przed poptopu jak chcą niektórzy. Jest mnustwo bajek o piramidach. A najbardziej śmieszne są te związane z proporcjami piramidy i tym ze pomnozone podzielone przez liczbe pi itd. dają jakieś liczby które odpowiadają odległosci ziemi od księżyca albo obwodowi ziemi. Nikt tylko nie przyzna że nie wiadomo do końca jaką wysokośc ma piramida (nie ma czubka ani okładziny z mkamiennych płyt) wiec podawanie jakichkolwiek wyliczeń i prawidłowości to jes czysta fantazja.
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Onirke
Posty: 140
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Onirke » czw gru 10, 2020 9:54 am

pięknie opisałaś moje osiedle rodzinne A Sfinks -> przecież to Obelix odłupał mi przypadkiem kawałek nosa Trzeba przyznać, ze Egipcjanie to wyjątkowy naród. Wiele rzeczy o nich wiemy, ale to tylko ziarenko piasku... kto wie, moze Egipt zawsze zostanie dla nas tajemnicą ??
Nie licz dni, spraw by dni się liczyły

Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Havelock » czw gru 10, 2020 11:58 am

pochodzic z przed potopu nie musi, ale moze : P jak dla mnie prawie kazda hipoteza jest dosc prawdopodobna [no moze ta o marsjanach troche mniej <lol>] i mam nadzieje, ze jeszcze za moich czasow dowiem sie o 'tych takich stozkach' czegos wiecej, bo pasjonuja mnie one najbardziej. Menkaure, co do sfinksa, to przeciez nos stracil w - bodajze - XVII wieku, albo cos kolo tego <rotfl>, kiedy to armia jakastam - wybaczcie, zawze zapominam xd - wkroczyla do egiptu i uzywala sfinksa jako tarczy do strzelania : P nos sfinksa jest chyba w british museum :>
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Sylfil
Posty: 109
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Sylfil » czw gru 10, 2020 12:57 pm

Utrąciły nos sfinksowi wojska Napoleońskie. Ale oprucz tego zrobiły wiele dobrego, obecnie mam w domu wielgachny album z rycinami i planami, które zrobili naukowcy toważyszący armii. Są w albumie niesamowite rysunki światyń piramid mastab rzeźb reliefów itp. Coś pięknego Dodać trzeba, że część z przedstawionych zabytków nie dotrwała do naszych czasów.
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu

Awatar użytkownika
Rincewind1
Posty: 150
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:55 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Rincewind1 » czw gru 10, 2020 1:31 pm

mozliwe ze byly to napoleonskie, ja widzialam jakas inna nazwe, dlatego mi z glowy wypadla ;d
Aquĭla non captat muscas

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Poison Ivy » czw gru 10, 2020 2:01 pm

Nie napoleońska !!! Już szybciej arabska/ mamelucka. Wojska napoleońskie mialy inne rzeczy do roboty i nosa sfinksowi nie utrąciły...
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Dobrawa
Posty: 109
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:25 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Dobrawa » czw gru 10, 2020 2:55 pm

Nie ? to kto? Masz zadanie dowiedz się
Festīna lente!

Awatar użytkownika
Lutomir
Posty: 141
Rejestracja: sob sty 04, 2020 9:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Lutomir » czw gru 10, 2020 4:52 pm

Mowie, że jakaś arabska
Be yourself; everyone else is already taken.

Awatar użytkownika
Pudliszki
Posty: 163
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Pudliszki » czw gru 10, 2020 5:37 pm

i o to własnie chodzi... Tylko jakos dziwne, żeby te dwie strony ze sobą wspólpracowały...
It is never too late to be what you might have been

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Hawking » czw gru 10, 2020 7:04 pm

Mówię wam że to Obelix -> nie oglądaliście ASTERIX I OBELIX - MISJA KLEOPATRA ?? W S T Y D !!!!! a tam jest wszystko wyjaśnione...
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Veldrin
Posty: 178
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Veldrin » czw gru 10, 2020 7:45 pm

No właśnie... w komiksie pt "Asterix i Kleopatra" jest cała prawda !! I prosze mi tu nie zmyslać!
Dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Choć nie jestem pewien, co do wszechświata

Awatar użytkownika
Ibelman
Posty: 156
Rejestracja: pn maja 25, 2020 1:55 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Ibelman » czw gru 10, 2020 8:18 pm

Skoro faraon zna wandali na swoim luksusowym osiedlu, to dlaczego nie gnija oni w wiezieniach?
Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu.

Awatar użytkownika
Dopamine Addicted
Posty: 144
Rejestracja: śr sty 01, 2020 11:35 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Dopamine Addicted » czw gru 10, 2020 9:08 pm

wlasnie, mameluckie wojska, tak wyczytalam w przewodniku :> <lol> a co do asterixa i obelixa, pff, przeciez w alladynie tez mu alladyn rozwalil nos, o ile dobrze pamietam : P oj taaak, biedny ten sfinks po tylu traumatycznych przejsciach xd
I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work

Awatar użytkownika
Vahnal
Posty: 160
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:12 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Vahnal » czw gru 10, 2020 10:06 pm

Przeszedł operację plastyczną [murarską ] i znów mu go ktoś złamał ale mniejsza z tym... Obelix i koniec @Malibu -:> nie gniją w więzieniu bo u nas nie ma takich skromnych kar -> w najlepszym przypadku dostaniesz najlżejszą śmierć
Amor tussisque non celantur

Awatar użytkownika
Eredin
Posty: 207
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:10 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Eredin » czw gru 10, 2020 10:16 pm

Kiedyś, dawno temu mała Jutrzenka chciała iść na egiptologię. Potem dorosła stała się maniakiem Egiptu i tak już jej zostało. Wchłaniam w siebie wszystko co ma jakikolwiek związek z Egiptem... studia... może kiedyś... a narazie idę dopaść, przeczytać i zjeść kolejną mądrą książeczkę o Egipcie Dziś na deser mam coś o ubraniach w czasach faraonów
There are only two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as though everything is a miracle

Awatar użytkownika
Piasek
Posty: 137
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Piasek » czw gru 10, 2020 10:54 pm

jeśli lubisz piwo to właśnie ci je stawiam
Życie nie jest sprawiedliwe i być może to dobra wiadomość dla większości z nas

Awatar użytkownika
Gor
Posty: 163
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Gor » pt gru 11, 2020 12:49 am

Mmmm... Historia Egiptu... Coś wspaniałego... Ogólnie historia jest ciekawa (gdyby nie nauczycielka która mi ją obrzydziła)... A te całe piramidy... Ach!!!
Gold has no caste

Awatar użytkownika
Turin Turambar
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Turin Turambar » pt gru 11, 2020 1:45 am

Ogólnie kultura starożytnego Egiptu jest ciekawa i fascynująca.Np. zawsze nurtowało mnie pytanie jak oni zbudowali te cholerne piramidy bez urzycia nowoczesnej techniki, transportowanie tych wszystkich bloków sklanych do miejsca budowy piramidy to jest już dla mnie niewyobrażalne, a co dopiero zbudowanie reszty.....po prostu cud. Bardzo interesują mnie też bogowie Egipscy i ich wierzenia, po prostu ciekawie się o tym czyta.....
A Turin Turambar Turun Ambartanen!

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Poison Ivy » pt gru 11, 2020 3:05 am

Co do tych piramid... To nie zaprzataj sobie główki, bo i tak nic nie wymyślisz!!! Zapewne nikt nigdy się nie dowie jak je budowali... (a co do całej historii... to w pewnym sensie fikcja, ponieważ nikt do końca nie wie jak było na prawdę... oczywiście jest wiele udowodnionych rzeczy...)
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Leriel
Posty: 127
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:12 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Leriel » pt gru 11, 2020 5:10 am

Kultura Egiptu na pewno jest ciekawsza niż Grecji czy Rzymu...
Istnieją dwa sposoby na łatwe prześliźnięcie się przez życie: wierzyć we wszystko lub wątpić we wszystko. Oba chronią nas przed samodzielnym myśleniem

Awatar użytkownika
Alfa
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 8:39 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Alfa » pt gru 11, 2020 6:23 am

Grecja i Rzym to dla mnie żadna fascynująca kultura... mdli mnie na ich widok.
Zwycięzcy nigdy się nie poddają. Ci, którzy się poddają, nigdy nie zwyciężają.

Awatar użytkownika
Super Girl
Posty: 165
Rejestracja: sob sty 04, 2020 10:13 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Super Girl » pt gru 11, 2020 7:21 am

Jeśli chodzi o Rzym to się zgadzam, ale Grecja też ma w sobie coś ciekawego
Be the change that you wish to see in the world

Awatar użytkownika
Turin Turambar
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Turin Turambar » pt gru 11, 2020 7:44 am

A dla mnie Rzym jest ciekawy. To piersze współczesne Imperium, tak naprawed dało początek Europie. Skończyło jak każde imperium, uległo własnym słabościom i się rozpadło ale zanim to się stało dokonało niesamowitych rzeczy, przy których nawet piramidy bledną. Nie budowali może tak efektownych budowli dla sameg efektu ale robili mnustwo dla usprawnienia funkcjonowania państwa. Budowali drogi, które istnieją do dziś, akwedukty, które dostarczały wodę na odległość dziesiątek kilometrów, mosty (na Dunaju o długości 1127metrów) budowali ogromne bazy wojskowe, zbudowali ogromny mur Hadriana, cyrki z których najwiekszy Circus Maximus mieścił 250 tyś. ludzi (ogromne koloseum mieściło tylko 50 tyś ludzi) Budowano domy, ktre w Rzymie miały nawet do 7 pięter. Stworzyli pocztę, wynaleźli beton. Zostawili po sobie poezję, sztuki, traktaty filozoficzne i naukowe. Jako pierwsi badali historię w sposób jaki my to robili, interesowali się innymi kulturami i opisywali je w książkach. Zbudowali niezwykle sprawnie funkcjonujące państwo, nie tak tajemnicze jak np. Egipt więc może nie tak fascynuje, mimo to niezwykle ciekawe
A Turin Turambar Turun Ambartanen!

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Hawking » pt gru 11, 2020 8:51 am

Nie zapomnij, że początki Rzymu to viek 8 pne, a początki Egiptu to ~3120 lat pne (czyli wiek 32 pne) w 1 w ne Egipt był już pod okupacją rzymską... Rzym dlatego wzniósł tyle budowli, bo zaczęli się rozwijać wówczas, gdy Egipt już upadał...
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Sylfil
Posty: 109
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Dar Nilu, czyli Kraina Faraonów -> Egipt Starożytny . . .

Post autor: Sylfil » pt gru 11, 2020 9:23 am

Tak samo można powiedzieć że Egipt mógł się rozwijać 3,5 tysiaca lat temu bo nie istniał wtedy Rzym. To były dwa imperia, których czasy świetności przypadają na dwa różne okresy. Gdyby Rzym powstał jako pierwszy to moze w okresie upadku dostał by się pod kontrolę Egiptu. Taka jest kolej rzeczy upada jedno mocarstwo, powstaje drugie. Ale Rzym nie wyrósł na słabości Egiptu tylko na własnej sile i przez dłuższy czas rozwijał sie niezalerznie od Egiptu. W pewnym momencie go podbił i tyle
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu

ODPOWIEDZ