Stare Dobre Małżeństwo

Wszystko co dotyczy muzyki której słuchamy
Awatar użytkownika
Turin Turambar
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Turin Turambar » czw sie 20, 2020 5:37 pm

Myślę, że tytuł tematu jest ciut kontrowersyjny i nie w każdym obudzi ciepłe emocje. Nie zakładam go jednak z myślą o Waszych matkach, tylko o Was (a nuż..?).

Zespołu nie trzeba raczej przedstawiać nikomu, kto opuścił progi liceum, niemniej jednak dla niezorientowanych powiem, ze jest to stara polska kapela grająca nastrojowe piosenki przy wtórze gitary. Dziś niektóre teksty na pewno trącą myszką, ale powiem Wam, że w gruncie rzeczy nie są takie złe. Twórczość SDM trudno sklasyfikowac, ale ja powiedziałabym, ze sa to w większości pioseneczki napisane do śpiewania przy ognisku na imprezach turystycznych. Otóż to. Mają ten niepowtarzalny klimat, który towarzyszy sentymentalnym i zakrapianym alkoholem kempingom i obozom.

Grupa SDM była mocno związana z Bieszczadami - każdy, kto tam był, kto widział panoramę z Połoniny Caryńskiej, wspinał się na Halicz, oglądał zarośnięte haszczami dawne cerkiewki i siedział w knajpkach wniesionych z drewnianych bali, wie, o co chodzi. Zespół zaczynali tworzyć w latach 80. Andrzej Myszkowski i Krzysztof Sidorowicz. Chłopaki "zgrali się" w kazdym tego słowa rozumieniu. Ich kolega zażartował, że są jak "stare, dobre małżeństwo". I stało się, bo ta kpinka została nazwą zespołu, do którego dołączyli później Sławek Plota, Marek Czerniawki i Alina Karolewicz. Niestety, na razie nie posiadam kompletnej dyskografii zespołu. To sie na pewno zmieni. Do moich ulubionych kawałków należą "Z nim będziesz szczęśliwsza", "Samotność" , "Jest już za późno, nie jest za późno". Czasem w tekstach napotykam dziwne, niepotrzebne archaizmy. To jedyne, co moge zarzucić turystycznej grupie SDM. Ale potrafię im to wybaczyć.
A Turin Turambar Turun Ambartanen!

Awatar użytkownika
Gor
Posty: 163
Rejestracja: czw sty 02, 2020 10:14 am

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Gor » czw sie 20, 2020 7:37 pm

Temat wydaje mi się dużo bardziej ciekawy od wielu już istniejących i ciesze się, że ktoś go założył :] Nie wiem dlaczego nie padła jeszcze nazwa gatunku muzyki, który SDM prezentuje - chodzi mianowicie o poezję śpiewaną. Z gatunkiem tym mam wiele ciekawych wspomnień związanych - a jakże - z LO . Poza tym w Sudetach odbywa się corocznie festiwal "Gitarą i piórem" na którym to występują artyści pokroju SDM, Wolnej Grupy Bukowiny, Grzegorza Turnaua, Mirosława Czyżykiewicza. Gorąco polecam, gdyż impreza ta ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Co do samej muzyki...SDM bardzo szanuje za muzykę jaką tworzą. Jest kilka ich utworów, które uwielbiam Tak samo jest z Wolną Grupą Bukowiną. Prawdziwym mistrzem jest jednak Turnau, którego prawie ubóstwiam - sympatyczny, charyzmatyczny, inteligentny, dobrze śpiewający wokalista z wspaniałymi tekstami piosenek. Jednym słowem - gorąco zachęcam do zapoznania się z twórczością SDM i innych wykonawców poezji śpiewanej, magiczna muzyka i mądre teksty.
Gold has no caste

Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 138
Rejestracja: śr sty 01, 2020 1:39 pm

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Havelock » czw sie 20, 2020 9:20 pm

Ja sie wcale nie spotkalam ze SDM podczas szkoly sredniej ... A powaznie - nie wiem czemu, ale zespol kojarzy mi sie bardziej z zyciem studenckim lat 80-tych - takie granie na gitarze gdzies w akademiku... Wlasciwie slyszalem to i owo - ale spodobala mi sie tylko piosenka wlasnie - Z nim bedziesz szczesliwsza - i dalej nic, troche mnie ich muzyka nastraja smutkiem i moze dlatego mnie nie urzekla, na tyle by w nia inwestowac. Aczkolwiek uwazam, ze zespol jak i caly gatunek poezji spiewanej ma w sobie niepowtarzalny klimat, taki kameralny, nastrojowy i z duchowa trescia...
Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Kochaj jakby nikt nigdy Cię nie zranił. Tańcz jakby nikt nie patrzył. I żyj tak jakby to było niebo na ziemi

Awatar użytkownika
Niebezpieczna
Posty: 140
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:14 pm

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Niebezpieczna » czw sie 20, 2020 11:08 pm

ja twórczość SDM zaczęłam poznawać dopiero kilka tygodni temu więc chyba jestem najbardziej do tyłu teraz sobie prawie na okrągło słucham "Czarny blues o czwartej nad ranem" i "Jak" przeplatając nieco Antoniną Krzysztoń i innymi wykonawcami z Krainy łagodności co prawda słuchanie wyłącznie poezji śpiewanej może być na dłuższą metę męczące (moim zdaniem) ale od czasu do czasu warto posłuchać ... dużym plusem tych kawałków jest to, że można sobie dosyś łatwo zagrać je na gitarze
Sukces jest najgłośniejszym mówcą świata

Awatar użytkownika
Sylfil
Posty: 109
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Sylfil » czw sie 20, 2020 11:49 pm

Kochani, łza mi się w okach zakreciła kiedy czytałem o SDMie... ktos tu slusznie wspomnial, ze to czysty, PRLowski, turystyczny klimat. Są scisle zwiazaniz z Wolna Grupa Bukowina... mam ich oryginalne nagrania z lat 80tych. A przede wszystkim czesc i chwala nalezy sie Wojciechowi Bellonowi. Natomiast nie zgodze sie z wypowiedzia, iz to bardziej pod akademik podlatuje. Z SDMem zapoznał mnie ojciec, prawdziwy turysta.
Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu

Awatar użytkownika
Poison Ivy
Posty: 153
Rejestracja: sob sty 04, 2020 8:49 am

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Poison Ivy » pt sie 21, 2020 2:59 am

mm... nie ma wyjazdu bez gitary i piosenek SDM. bardzo cieply nastroj tworza. chociaz poza wyjazdami nie slucham ich wcale, to jednak prawie kazda z piosenek przywoluje jakies wspomnienia.
You've gotta dance like there's nobody watching,
Love like you'll never be hurt,
Sing like there's nobody listening,
And live like it's heaven on earth.

Awatar użytkownika
Hawking
Posty: 271
Rejestracja: śr sty 01, 2020 10:13 pm

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Hawking » pt sie 21, 2020 4:01 am

Ale tu jest fajnie na tym forum sa wszystkie moje zainteresowania....
I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road
Read more at https://www.brainyquote.com/authors/ste ... ing-quotes

Awatar użytkownika
Vael
Posty: 142
Rejestracja: śr sty 01, 2020 3:39 am

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Vael » pt sie 21, 2020 4:23 am

Namiot, gitara i niedźwiedzie grizzly?
W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć.

Awatar użytkownika
Onirke
Posty: 140
Rejestracja: czw sty 02, 2020 3:39 pm

Re: Stare Dobre Małżeństwo

Post autor: Onirke » pt sie 21, 2020 6:13 am

wyobraz sobie, ze tego jeszcze o dziwo nie
Nie licz dni, spraw by dni się liczyły

ODPOWIEDZ