Początkujący - dbajcie o klimat!

Pomoc dla początkujących graczy
Vedig
Posty: 64
Rejestracja: pn sty 20, 2020 8:35 am

Re: Początkujący - dbajcie o klimat!

Post autor: Vedig » pn sty 20, 2020 8:38 am

Pozwole sobie wrzucić trzy grosze od siebie.

Oczywiście ja, jak to ja, zawsze musze inaczej niż wszyscy, ale... Nie do końca podoba mi się pisanie 'ciebie' z dużej literki czy rozpoczynanie wypowiedzi postaci od 'dużej'. Dlaczego?

Traktuję to, co widzę na mudzie jak tekst książki. Czy widzieliście w którymkolwiek dialogu, jakiejkolwiek powieści by jej bohaterowie zwracali się do siebie dużymi literami lub polowa zdania nagle ni z tego, ni z owego zaczynala sie od duzej litery? Formy ciebie, tobie, ci, z toba, was itd. piszemy wielką literą jedynie w listach. W dialogach te słowa mają pisownie normalną, czyli z małej literki. Nie uwazam, zeby pisanie w ten sposob bylo w jakis spodob dla siedzacego po drugiej stronie gracza obrazliwe, a nawet wrecz jest zwyczajnie poprawne.

Tak samo zdanie, czyli wypowiedź postaci.

Mówisz: no to uciekamy panie Misiaku!
Misiak mowi: no to uciekamy!

Zaczyna się dużą literką? Zaczyna >M<ówisz, następnie mamy dwukropek, a nie kropkę (czyli nie musimy w połowie zdania rzucać duzymi literami) a na końcu znak pozwalający nam rozróżnić rodzaj zdania (oznajmujące, pytające, wykrzyknienie). Wydaje mi się to jasne i przejrzyste. Inaczej jest przy pisaniu nazw własnych, imion itp. tutaj po prostu nie mogę jak ktoś pisze w stylu:

xxx mowi: chodzmy do vallo

Imię to imię, nazwa własna, to nazwa własna i je się pisze bezwzględnie dużą literką!
Pozostaje jeszcze 'pan'. Z tego, co obserwuję na mudzie chyba nie wszyscy pamietają kiedy pan/pani piszemy wielka a kiedy mala litera.

Dla przypomnienia:

xxx mowi: pan Dyzio z nami pojdzie.
aaa mowi do Dyzia: czy to prawda, ze Pan z nami pojdzie?

Wydaję mi się, ze to jasne jak sloneczko, jesli pan/pani poprzedza imie/naziwsko danej osoby, to piszemy mala litera, jesli zas mamy 'samego' pana/pania wtedy uzywamy duzych liter.

Awatar użytkownika
Helen
Posty: 64
Rejestracja: pt sty 24, 2020 6:26 pm

Re: Początkujący - dbajcie o klimat!

Post autor: Helen » wt sty 28, 2020 5:16 pm

Ja lubie czytac tekst, ktory jest napisany starannie i bez bledow. Po prostu wtedy milej sie gra, i jestem tez pewna, ze gracz po drugiej stronie szanuje zarowno swoja postac jak i mnie.

ODPOWIEDZ