Banki - ulepszenie

Forum dotyczące rozwoju gry
Awatar użytkownika
Blizz
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 11, 2020 12:23 pm

Banki - ulepszenie

Post autor: Blizz » pt sty 24, 2020 12:37 pm

Od dluzszego czasu krazy mi po głowie pewna myśl o rozszerzeniu dzialalnosci i mozliwosci bankow. Mam na myśli dokonywanie wplat i przelewow miedzy graczami. Zdarza się, ze ktos daje/pozycza komus pieniadze, co powoduje pare uniedogodnien- gracz X musi pojsc do banku, wybrac z konta pieniadze, spotkac się z graczem Y i mu je dac, a ten z kolei (jeżeli natychmiastowo ich nie potrzebuje, a jest ich duzo), musi ponownie wplacic monety na konto. Jest to wg mnie trochę uciazliwe, a w dodatku pozera sporo pieniędzy (zwlaszcza, ze w razie pozyczki, gracvz Y gdy będzie oddawal pieniadze graczowi X, będzie musiał pobrac je z konta kiedy już je uzbiera, a ten drugi wplacic je na swoje), gdyż kazda akcja deponowania i pobierania monet kosztuje.

Wyobrazmy sobie teraz nastepujaca sytuacje: gracz Y prosi listownie gracza X o pozyczke. Ten idzie do najblizszego banku i dokonuje przelewu bądź wplaty okreslonej kwoty na konto Y, który w tym momencie otrzymuje automatycznie listownie informacje, ze dokonano wplaty na jego konto. Informacja ta zawieralaby date transakcji, kwote i imie darczyncy. W ten oto szybki i latwy sposób X przekazalby Y monety. Proste.

Oczywiście transakcja bylaby platna tak jak kazde inne operacje bankowe. Uwazam, ze taki system bardzo by pomagal w przekazywaniu pieniedzyna wieksze odleglosci.

Oto nastepujace wg mnie plusy takiego rozwiazania:
1. znacznie ulatwione i uproszczone przekazywanie pieniędzy mieedzy graczami
2. mniejsza strata monet w wypadku pozyczania pieniędzy (z powodu mniejszej liczby operacji wykonywanych w banku)
3. mozliwosc wyslania pieniędzy komus mieszkajacemu bardzo daleko

A teraz ewentualne wady i zastrzezenia:
1. istnialoby ryzyko, ze gracze przelewaliby pieniadze na swoich secondow
2. pytanie jak wielka trudnosc sprawiloby wprowadzenie takiego pomyslu w zycie?
3. ewentualna nieklimatycznosc przelewow
4. czy to wogole jest potrzebne i sprawdzi się w praktyce?

Tyle ode mnie. Wiecej na razie nie przychodzi mi do glowy.
Zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzezeniami, wyrazenia opinii, oraz do szukania dalszych dobrych i (chyba nawet przede wszystkim) slabych stron mojego pomyslu.
Ale że Dudka na mundial nie wzięli?

Awatar użytkownika
Bulgur
Posty: 86
Rejestracja: wt lip 16, 2019 8:41 am

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: Bulgur » pt sty 24, 2020 12:50 pm

Pomysl bardzo dobry, z pewnoscia przydaloby sie takie ulatwienie.
Nie widze tez zagrozenia dla rownowagi swiata , ale pewnie ktos sie doszuka

Awatar użytkownika
Golum
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:54 pm

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: Golum » pt sty 24, 2020 1:19 pm

Mozliwosc przelewow bez osobistego kontaktu ze soba zlecajacego i obdarowanego nie bardzo mi sie podoba. Moze gdyby rozwiazano to za pomoca weksli.
Pan A wypisuje weksel na okreslona sume dla pana C przekazuje weksel panu C osobiscie badz przez poslanca. Pan C realizujac weksel w dowolnym banku wykonuje wplate na swoje konto. Mozna dodac mozliwosc odsprzedania weksla jakiemus lichwiarzowi za 1/3 kwoty, ktory przed kupnem upewni sie ze na koncie sa pieniadze na ktore opiewa weksel. (Sprzedajacy oczywiscie nie jest upowazniony do realizacji weksla.)
Bardziej to chyba pasuje do realiow swiata i wprowadzi pewne drobne ryzyko do transakcji.

Awatar użytkownika
Everet
Posty: 76
Rejestracja: pn lip 15, 2019 10:46 pm

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: Everet » pt sty 24, 2020 2:33 pm

Możliwość przelewów zawsze była atakowana głównie za sprawą jednego argumentu.

Zbyt łatwe przekazanie pieniędzy swoim sekondom.
(Choć jak ktoś chce, to i tak przekaże..)



Poza tym, moim zdaniem bardzo dobrze, że przelewać nie można.
To zmusza do faktycznego przekazywania/noszenia monet, które zawsze wiąże się z ryzykiem.
Sit transit gloria mundi.

Awatar użytkownika
WładcaBurz
Posty: 104
Rejestracja: sob sty 18, 2020 12:47 pm

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: WładcaBurz » pt sty 24, 2020 3:43 pm

Musialaby byc zablokowana mozliwosc dokonywania wplat i przelewow na postacie z tego samego ip.

Awatar użytkownika
Gorum
Posty: 7
Rejestracja: czw sty 30, 2020 12:31 am

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: Gorum » czw sty 30, 2020 1:53 am

To mi się nie podoba. Dlaczego?
Istota muda jest interakcja pomiędzy graczami. Dzięki temu, że aby dokonac "odległej" transakcji trzeba się nabiegać skutkuje tym, że gracze są ciągle w ruchu, że ciągle coś się dzieje - karczmy są pełne, statki itp... Innymi słowy: gra żyje. Dlatego jestem przeciwny wszelkim mechanizmom, które posowują, że gracze mogą siedzieć tylko w jednym miejscu.
Jeśli się chce coś znaleźć, trzeba po prostu szukać (…). Rzeczywiście, kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.

Awatar użytkownika
Golum
Posty: 52
Rejestracja: czw sty 16, 2020 1:54 pm

Re: Banki - ulepszenie

Post autor: Golum » czw lut 13, 2020 8:38 am

A jak już o bankach mowa - to może dało by się zmiejszyć prowizje? Bo na razie zarówno wymiana jak i przechowywanie monety kosztują raczej dużo...

ODPOWIEDZ